A szárazabb körzetek almásaiban a lisztharmatos megbetegedés a fő növényvédelmi gond, míg a csapadékot kapott ültetvényekben a lisztharmat és a varasodás elleni védekezés egyaránt nagy kihívás. Emellett az almamoly rajzása mérsékelt ütemben folyamatos, a csapdák heti 5-12 darabot fognak.
A védelem nélküli körteültetvényekben a varasodásfertőzés levélen és termésen egyaránt megbetegedést okoz. A körte-levélbolhák minden fejlődési alakja szívogat a hajtásvégeken, de az imágók mellett az L1-es lárvaalakok a dominánsak. Helyenként a körtelevél-gubacsatka is károsítja a leveleket.
Csonthéjasok esetében a sztigminás levélikasztó betegség terjed, főként szilva-, cseresznye- és meggyültetvényekben, de helyenként már a kajszi termését is megfertőzte. A csonthéjasokban fertőző szilvahimlő tünetei egyértelműen láthatók a beteg fák levelein. A cseresznyelégy rajzása egyelőre még mérsékelt, és inkább a déli tájegységekre jellemző, de a ragacsos sárga lapok kihelyezése minden ültetvényben és házikertben sürgető feladat. A levéltetű-fertőzés a cseresznye és a kajszi mellett elérte az őszibarackot is. Kissé visszafogottabban rajzik a keleti gyümölcsmoly, a szilvamoly viszont továbbra is intenzíven.
Dióültetvényekben erősödött a gnomóniás fertőzés a leveleken és a kis terméskezdeményeken egyaránt, akárcsak a sárga levéltetű szívogatása.
A szőlőhajtások erős növekedése mellett néhány fajta (Othello, Fekete leányka) már virágzik, a fürtkezdemények megnyúlása pedig általános. A jelenlegi fokozottan érzékeny fázis egyaránt kedvez a lisztharmat, a peronoszpóra és a szürkerothadás kórokozóinak. A csapadékosabb nyugati ültetvényekben jelen van a feketerothadás is a leveleken.
Díszkertekben néhány fokozottan érzékeny rózsafajtán szokatlanul erős lisztharmatos megbetegedés alakult ki, ezért halaszthatatlan a védekezés.
Részletes növényvédelmi előrejelzést találnak a www.magyarnovenyorvos.hu honlapon.
Dr. Aponyi Lajos, Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara