A világszerte híres és kedvelt pármai sonka is veszélyben a betegség terjedésével. Az olasz kormány a probléma kezelésére a hadsereg bevetését készíti elő, mert a az állattartó gazdák egyre határozottabban követelik, hogy hatóságilag korlátozzák a vadállatok jelenlétét remélve, hogy így megfékezik az afrikai sertéspestis vírus terjedésé. Megerősítették, hogy a vadászok mellett a hadsereget is bevetik majd a vaddisznók ellen. Jelenleg arra tervre várnak, amely szabályozza, hogyan kell végrehajtani a vaddisznók kilövését.
A vírus másfél éve aggasztja elsősorban Liguria és Piemont megyéket, ahol eddig 912 pozitív esetet regisztráltak. Ha a vírus terjedését nem tudják megállítani, a gazdasági veszteségek óriásiak lesznek, hiszen a két tartományban előállított pármai sonka értékesítéséből származó bevételt körülbelül 1,7 milliárd euróra becsülik.
Veszélyben a pármai sonka
A Coldiretti Cuneo, mezőgazdasági érdekvédelmi szervezet a kormány csúcstalálkozóját követően, bejelentette, hogy a hadsereg beavatkozik, hogy megállítsa az Olaszországban élő 2,3 millió vaddisznó invázióját, amelyek baleseteket okoznak, kárt tesznek a termésben és betegségeket terjesztenek. Ez egy olyan intézkedés, amelyet már egy ideje követelünk, a vaddisznók által okozott károk megfelelő kompenzálásával együtt – mondta Enrico Nada, a Coldiretti Cuneo elnöke – A vadállatok túlzott jelenléte valódi nemzeti vészhelyzet, amely az egész hústermelési ágazatot is veszélyezteti.
Ugyanakkor A Cabina di Regia arra is felhívta a sertéstenyésztők figyelmét, hogy minden biológiai biztonsági intézkedést el kell fogadniuk, hangsúlyozva, hogy ennek betartása nélkül vírusfertőzés esetén nem ismerik el a keletkezett károk esetleges megtérítését.
A cuneói területi sertéshús-ellátási láncában nyolcszáz vállalat és közel kilencszázezer darab húsállat található, amelyekből főként a legjobb pácolt húsokat, a már említett Prosciutto di Parma és a San Daniele termékeket állítják elő.
A nyilvántartások szerint a vadászok január óta 1330 vaddisznót lőttek ki.