Mindenesetre a biogazdaságok egymás mellett jól megférnek, és még segítenek is egymásnak a kártevők elleni védekezésben. A kérdést azért fontos megvizsgálni, mivel a nyugati világban, Magyarországon is többszörösére nőtt a biogazdaságok száma az elmúlt években.
A biogazdaságok úgy élnek a köztudatban, mint a környezetet a vegyszereket is alkalmazó gazdaságokhoz képest kevésbé terhelő, egészséges élelmiszert előállító alternatívák. Ennek mond ellent egy új kutatás.
A Kaliforniai Egyetem Science folyóiratban megjelent tanulmánya nagyon leegyszerűsítve arra a megállapításra jutott, hogy a biogazdaságok mellett megnőtt a növényvédő szerek alkalmazása. Ennek oka pedig feltehetően abban rejlik, hogy
A kutatást végzők persze nem szeretnék a keresztvizet leszedni a biogazdaságokról, hiszen azok emberi szervezetre gyakorolt jótékony hatását nem cáfolják. Ugyanakkor fontosnak tartják az eredményeiket, mivel ezek mentén anélkül lehetne ilyen gazdálkodási módot folytatni, hogy kárt okoznának vele.
A tanulmány érdekes megállapítása még, hogy ha biofarmok működnek egymás mellett, akkor a kártevők mértéke kölcsönösen csökken, mely valószínűleg annak köszönhető, hogy a kártevőket támadó nagyobb rovarok jobban el tudnak szaporodni egy-egy ilyen területen.
A megoldás tehát kézenfekvő, (majdnem teljesen) növényvédőszer-mentes gazdaságokat csak hasonló szemléletű területek környékén érdemes telepíteni. Ez azért is fontos, mert az Egyesült Államokban – ahogy a nyugati világ jelentős részén – egyre több az organikus gazdaság, ami a növekvő piaci igényeket elégíti ki.