Ez nem könnyű feladat, hiszen számos területen lehet pályázni, azonban nem mindegy, milyen pályázatíróval dolgozik a gazdálkodó. Kiadónk stúdióbeszélgetésében Sári Enikő ügyvezető Kovács Viktóriát, az Agrárközösség Kft. pályázati üzletágának vezetőjét és Kulcsár Zsoltot, családi gazdálkodót kérdezte a témáról és tapasztalataikról.
A maga által szerezett információkon túl az Agrárközösség Kft. tájékoztatását veszi segítségül, hogy képben legyen a pályázati csomagok tartalmával, kritériumaival. A pályázatok közül igyekeznek a gazdaságukhoz leginkább passzolót választani, emellett, a feltételeknek eleget téve, a gazdálkodásukat is próbálják a feltételekhez alakítani.
Kovács Viktória, ahogy az Agrárközösség roadshowja alatt is, a nemrégiben megjelent beruházási típusú pályázati csomagokat ismertette: kiírtak két állattartó telepek fejlesztésére irányú pályázatot (az egyiket kisebb támogatási összeggel, a másik a komplex fejlesztést célozza); ugyanebben a konstrukcióban megjelentek a feldolgozóüzemek fejlesztésére irányú kiírások is (kisebb és nagyobb támogatási összeggel); kertészeti üvegházakhoz, hűtőházakhoz kapcsolódó támogatások, valamint a díszkertészeti ágazatot érintő ültetvénytelepítési és gyógynövénytermesztési pályázatok.
Ezek a célterületek korábban a precízióspályázat-csoportokban voltak megtalálhatók, jelenleg viszont átstrukturálták ezeket, így például az állattartó telepek fejlesztésére irányuló kiírásban nem lehet mezőgazdasági erőgépre pályázni, csak egyéb betakarításra alkalmas gépekre, mondjuk, önjáró szecskázókra. A digitalizáció külön „műfaj”, nincs külön pályázati csoportjuk az automatizált terepirányítási rendszereknek, ráadásul költségkorláttal lehet csak igényelni ilyen jellegű forrást.
A családi gazdálkodó szerint érdemes pályázatírói segítséget igénybe venni, ugyanis a rengeteg felhívás feltételrendszerében, a gazdálkodás mindennapi feladatainak kezelése mellett, szinte lehetetlen eligazodni, aktuális információk birtokában lenni.