A szóban forgó cikász faj még a dinoszauruszok megjelenése előtt alakult ki a Földön, és vélhetően a leginkább kihalással veszélyeztetett növény. Kétlaki lévén minden egyes példány vagy hím, vagy nőivarú virágzatot hoz. Bár ma már ez kevéssé elterjedt a növényvilágban, az ősi fajok közt sok ilyet találunk.
A Southamptoni Egyetem most a legújabb technológiákat – drónokat és a mesterséges intelligenciát – bevetve igyekszik egy nőivarú példányt felkutatni a Encephalartos woodii-ból – írja a BBC. A projekt vezetője Dr. Laura Cinti, az egyetem kutatója elmondta: „Az E. woodii története nagyon inspiráló számomra, mivel egy viszonzatlan szerelem klasszikus történetét képezi le.”
A kutató bízik benne, hogy valahol a vadonban él még egy nőivarú példány.
A projekt keretében az erdőről készült drónfelvételeket mesterséges intelligencia elemzi ki. Eddig a nagyjából négyezer hektárnyi terület kevesebb, mint 2 százalékát sikerült átvizsgálni. A képfelismerő algoritmustól azt várják, hogy az alakja alapján kiszúrja az esetleges cikászokat a többi fa között. Ahhoz, hogy erre képes legyen, olyan képeket generáltak a mesterséges intelligencia számára, melyen az áhított növény természetes környezetében látható. Bíznak benne, hogy ezzel a módszerrel sikerrel járnak majd.
Korábban sosem kutatták át az erdőt tüzetesebben, így nem lehet tudni, hogy létezhet-e egyáltalán egy nőivarú példány. Ez a faj a londoni Kew Királyi Botanikus Kertben is megtalálható, ahol továbbra is vegetatív úton szaporítják.
A bejegyzés megtekintése az Instagramon