A legegyszerűbb mulcs a kertben a levágott fű, amit érdemes a napos területeken szétteríteni az ágyásokban, hogy lassabban száradjon ki a talaj, ritkábban legyen szükség öntözésre. Ugyanígy használhatjuk a tavaszi metszéskor levágott ágakból darált szerves anyagot, faaprítékot. Mindkét esetben
Közterületeken gyakran látni a fenyőkéregből készült takarást, ami díszítő célt is szolgál, és valamivel jobban visszatartja a csírázó gyomokat. A gyomelnyomó hatás a mulcsréteg vastagságától függ, legbiztosabbnak a 20 centis vastagságot tartják, amihez persze irdatlanul sok anyagra van szükség. Ez a vastag takarás már gátolhatja a talaj levegőzését is, tehát ajánlott csak a természetes gyomirtásra használni ott, ahol nincs valamilyen haszonnövény. A mulcsréteg általában 5-10 cm vastag legyen.
Ezt a védőréteget évről évre meg is kell újítanunk, ahogy lassan lebomlik a kiszórt anyag. Cserében viszont sokat javul a talaj állapota. Mind kötött, mind laza talajon sokat számít az így kijuttatott szerves anyag a talajszerkezet szempontjából.