Kiadónk, a Magyar Mezőgazdaság Kft. ügyvezetője, Sári Enikő régmúltba visszanyúló ismeretséget ápol az Agráriumért OTP Díjat elnyerő tulajdonos-ügyvezető igazgatóval, ezért stúdióbeszélgetésükben Szentpétery Szabolcs mélyrehatóan beszámolt gazdálkodásának fejlődéstörténetéről és a sok év alatt a mezőgazdaságról szerzett tapasztalatairól.
Mindig apró lépésekben haladt: 1998-tól fokozatosan került a tulajdonába egy-két hektárnyi földterület, 2010-től pedig már akkora lett a gazdaság mérete, hogy teljes egészében meg tudtak élni belőle. Jelenleg majdhogynem 2400 hektár szántóterületen, 500-600 hektár erdőn és mintegy 300 hektár legelőn gazdálkodik a család. A gazdaság több lábon áll, a növénytermesztés mellett állattartással is foglalkozik.
Húsmarhákat tart, házasságkötése óta pedig lovakat is tenyészt. Igazi családi gazdálkodásként gondolnak feleségével tevékenységükre, a gyerekeiket is aszerint nevelik, hogy ha jól és kitartóan dolgoznak, abból szépen meg tudnak élni. Hisz a generációátadásban és a sok generáción átívelő fenntartható működésben.
– Azt tanítom a gyerekeimnek és úgy irányítom a gazdaságot, hogy mindent saját erőből tudjunk megvalósítani, és ne függjünk senkitől és semmitől. Ha biztos szakmai és gazdasági alapokon nyugszik egy koncepció, annak meg kell térülnie. Éppen emiatt nem részesítem előnyben a támogatások adta lehetőségek kiaknázását. Túl sok a külső hatás, a feltétel, ezáltal a függőség, és egyáltalán nem teszi biztossá a hosszú távú jövedelemtermelést, hanem más szempontok kerülnek előtérbe.
– véli Szentpétery Szabolcs.
A Bélavárhoz, Heresznyéhez, Vízvárhoz tartozó területek (innen a BHV) rendkívül homokosak, amin sokat tudtak javítani, de ehhez másfajta művelési módszerre volt szükség. Az erdők, valamint a határfolyó, a Dráva által megteremtett izolációt a BHV vetőmag-előállítással fordította eddig az előnyére. Véleménye szerint nemcsak a gépeket, technológiákat kell fejleszteni, hanem azt a szellemi tudást is, ami ezeket működteti. Naprakész tudás nélkül ugyanis nem várható el a termelés hatékonyságának a javulása. Növénytermesztésüket mintegy ötven öntözőberendezéssel támogatnák a jövőben, jelenlegi húsmarhaállományukat pedig kanadai, amerikai, ausztrál mintára szeretné átalakítani és 600-700 egyedre növelni.