A Szegedi Tudományegyetem Mezőgazdasági Karán évek óta következetesen figyelnek a tehetséges középiskolásokra. Ennek részét képezi a „Gazdálkodj Okosan” elnevezésű középiskolai tehetséggondozó program, amelyet ebben a tanévben is meghirdettek és az ünnepélyes eredményhirdetése a napokban zajlott. A felhívásra hazai és határon túli, nappali tagozatos középiskolások jelentkezhettek. Előre meghatározott témakörökben, egyéni cím megadásával kellett megírni az esszéket, illetve az esettanulmányokat. A pályázó diákok igen változatos, és a mezőgazdaság számos területét érintő aktuális témák közül választhattak, mint például a genetikailag módosított növények, természetvédelem, vadgazdálkodás és vadászat összehangolása, precíziós gazdálkodás, digitális technológiák a mezőgazdaságban, mezőgazdasági és élelmiszeripari melléktermékek felhasználása vagy a saját családi gazdaságuk bemutatása.
– nyitotta meg az ünnepélyes díjátadót dr. habil. Mikó Edit a kar dékánja, majd hozzátette, reméli, a pályázók közül minél többen a karon folytatják tanulmányaikat, ösztönzésképp pedig ösztöndíj-lehetőséget kínálnak számukra.
Idén összesen tizenegy diák nyújtotta be pályázatát, igen változatos témákban. Az első helyezést Koncz Patrik, a makói Galamb József Mezőgazdasági Technikum és Szakképző Iskola végzős diákja érte el „Éltető kertem” című munkájával. A Koncz család öt éve foglalkozik gyümölcstermesztéssel, kajszibarack és birsalmafáik egy negyedhektáros területen állnak. A nyertes fiatal álma, hogy további földterületek vásárlásával bővítse a családi gazdaságot, közelebbi terve pedig, hogy a Mezőgazdasági Karon folytatja felsőfokú tanulmányait.
Második helyezést ért el Köleséri Zsófia, a Szegedi Tömörkény István Gimnázium, Művészeti Szakgimnázium és Technikum diákja „Állati jó gyógyítók – Társállatok, mint az emberi test és lélek gyógyítói – Mire jók a terápiás célból tartott állatok?” című dolgozatával. A harmadik nyertes esszéíró Agócs Dóra, a Mezőhegyesi Technikum, Szakképző Iskola és Kollégium végzős tanulója lett, aki a gyógynövények gyűjtéséről, feldolgozásáról írta meg esszéjét. „A gyógynövényekben rejlő hatalom – Hazai termesztett és gyűjtött gyógynövények feldolgozása, forgalmazása, felhasználása” című munkájával vett részt a pályázaton, aki szintén a hódmezővásárhelyi karon tanulna tovább, mezőgazdasági mérnök alapszakon.