Az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezetének (FAO) árindexe, amely a világ legnagyobb forgalmú élelmiszertermékeit követi nyomon, májusban átlagosan 120,4 pontot ért el, ami 0,9%-os emelkedés a felülvizsgált áprilisi szinthez képest – közölte a világszervezet. A májusi érték ennek ellenére 3,4%-kal maradt el az egy évvel korábbi szinttől. A FAO-index hároméves mélypontot ért el februárban, mivel az élelmiszerárak tovább mérséklődtek a 2022 márciusában elért rekordcsúcshoz képest, miután Oroszország megtámadta Ukrajnát. A májusi emelkedést a havi szinten 6,3%-kal emelkedő gabonaárak támogatták, miközben egyre nagyobb aggodalomra ad okot a kedvezőtlen terméskörülmények, amelyek visszafogják a 2024-es betakarítást olyan kulcsfontosságú termőterületeken, mint Észak-Amerika, Európa és a Fekete-tenger térsége.
A tejtermékek ára 1,8%-kal emelkedett májusban áprilishoz képest – közölte a FAO, amit a nyári szünet előtt megnövekedett termékkereslet támaszt alá, a nyugat-európai tejtermelés visszaesése miatti félelmek közepette.
A növényi olaj ára 2,4%-kal csökkent a hónapban, mivel a pálmaolaj jegyzései csökkentek a szezonális termelés növekedése miatt.
A FAO a gabonakeresletről és a kínálatról szóló külön jelentésben a 2024/25-ös világ gabonatermelését 2,846 milliárd metrikus tonnára prognosztizálja, ami nagyjából megegyezik a 2023/24-es rekordtermeléssel, mivel az árpa, rizs és cirok termelése növekszik, ellensúlyozva a termelés csökkenését. kukorica és búza. A FAO ugyanakkor arra figyelmeztetett, hogy „a közelmúltban kialakult kedvezőtlen időjárási viszonyok a Fekete-tenger térségében valószínűleg a világ búzatermelésének leminősítését fogják eredményezni, amely lehetőség még nem tükröződik az előrejelzésben„.