Egy friss tanulmány szerint azonban van egy őshonos ausztrál állat, mely segíthet a probléma megoldásában.
A Cambridge-i Egyetemen készült kutatásban azt vizsgálták, mely fajok lehetnek a leghatékonyabbak a dögök eltüntetésében. Ugyanis az elhullott állatok tetemeiben óriási mennyiségben élnek a fémeslegyek nyüvei. A nyüvekből kifejlődő rovarok pedig akár 20 kilométeres távolságot is megtesznek.
Ahol nagy sűrűségben él ez légyféle, ott a juhok veszélyben vannak: az élő állatra lerakott petéből kikelő nyüvek ugyanis a bőr alá fúrják magukat.
A Cambridge-i Egyetem Ph.D. kutatója, Tom Jameson azonban természetest megoldást talált a legyek sakkban tartására – írja a Phys.org. Azt vizsgálta ugyanis, hogy melyik vadonban élő állat képes a leggyorsabban eltüntetni a tetemeket – és velük együtt a bennük lévő nyüveket azelőtt, hogy kifejlődhetnének. Ehhez az Ausztrália déli részén fekvő York-félszigeten 18 kísérleti területen helyezett ki patkánytetemeket, melyeket kameracsapdákkal figyelt meg. Ezeken a helyeken az őshonos emlősök több, mint 90 százaléka kipusztult már, helyettük azonban olyan betelepített ragadozók élnek, mint a rókák és az elvadult házimacskák.
Melyik ausztrál állat a leghatékonyabb dög-eltakarító?
Öt nap után végigjárta a területet, és megszámolta a megmaradt patkánytetemeket, valamint a bennük lévő nyüveket is. Minden megmaradt tetemben több, mint 1000 nyű volt. A kameracsapdák segítségével megállapította, hol milyen állat tüntette el a dögöket, és milyen gyorsan.
Ez az állat amellett, hogy hatékonyan tünteti el az állati maradványokat, képes kisebb állatokra is vadászni. A kutatási eredmények ismeretében Jameson szerint egy átfogó fajvédelmi programra lenne szükség – melyből nem csak a varánusz és az ausztrál élővilág profitálhatna, hanem a juhtenyésztők is fellélegezhetnének.