A botanikusok számára Centinela fogalommá vált. Az Andok nyugati lejtőjén lévő 40 négyzetkilométeres gerinc valaha epifitonok (fán lakó növények) és orchideák garmadáját rejtette – írja a Science.
Már akkor sejtették, hogy az elszigetelt élőhelyen számos olyan bennszülött faj élhetett, melyek sehol máshol nincsenek a világon. Ezt az 1970-es években vezetett expedíciók erősítették meg, amikor is 90 bennszülött növényfajt írtak le. Az erdőirtás után alkották meg a „centinelai kihalás” fogalmát, melyet ma is használnak olyan esetekre, amikor úgy tűnnek el fajok, hogy esély sincs felfedezni és leírni azokat.
Nem veszett oda minden Centinela-n
2021-ben azonban felcsillant a remény, hogy mégsem veszett el teljesen Centinela értékes köderdeje.
Ez egy apró, narancssárga virágú hagymás növény, melynek nevében az extinctus utal a kihalására.
A felfedezés óta John Clark, a Marie Selby Botanikus Kert kutató botanikusa és mások is visszatértek a területre, és igyekeznek feltérképezni az szigetszerűen megmaradt őshonos erdőfoltokat. 2022 márciusában Clark egy helyi gazdával találkozott, aki megmutatta neki a birtokán lévő élőhely-maradványt. Itt szúrta ki a botanikus az tudomány számára új fajt. Az Amalophyllon miraculum-nak elkeresztelt növény a Csuporkafélék családjába tartozik, ahová például a fokföldi ibolya. Az ebbe a családba tartozó fajok Dél-Amerikában gyakoriak, de Ecuador nyugati részén nem.
A felfedezése azonban reményt keltő, és arra sarkallja a világ botanikus közösségét, hogy több figyelmet szenteljen ennek Centinela köderdeinek, hiszen a pusztítás ellenére is fennmaradhattak a tudomány számára ismeretlen fajok.