A Bolívia északi részének trópusi és szubtrópusi esőerdőiben endemikus kéktorkú ara közeli rokona a jól ismert kék-sárga arának, amelytől legkönnyebben jellegzetes kék torokfoltja alapján különböztethető meg. Elsősorban különböző pálmafajok, leginkább az Attalea phalerata törzsébe vájt üregekben fészkel, mely egyben fontos táplálékforrás is a kéktorkú arák számára – írja a Dehír.

A Földünkön mindössze 200-300 példányban, Észak-Bolíviában élő papagáj hím egyede a csehországi Usti nad Labem állatkertjéből érkezett a Nagyerdőre az Európai Fajmegőrzési Tenyészprogram (EAZA EEP) keretében. Így egy év alatt a debreceni szakembereknek sikerült egy tenyészcsapatot összeállítani.
A sikeres párbaállást követően e különleges és ritka papagájfaj utódaival a park tervei szerint a nagyközönség testközelből találkozhat majd az Állatok Akcióban program keretében.
Monogám párokban él, a tojásokon csak a tojó kotlik, miközben a hím eteti őt, a fiókákat azonban a szülők már közösen gondozzák, akik a kirepüléstől számítva 1 évig még a szüleikkel maradnak.
Az élőhelyéül szolgáló erdők és szavanna égetése irtása és az illegális állatkereskedelem következtében a fajnak immár mindössze 200-300 példánya él a természetben, így súlyosan veszélyeztetett besorolással szerepel a Természetvédelmi Világszövetség (IUCN) Vörös Listáján, és bekerült a washingtoni egyezmény (CITES) I. mellékletébe.