Almásokban a meleg miatt lassabban terjedt a varasodásfertőzés, helyette a lisztharmat került előtérbe, az intenzíven növekvő hajtásokon láthatók az új tünetek. A levéltetű-fertőzés stagnál, a vértetűé pedig növekszik, sok a friss „vattacsomó” a hajtásokon és a metszési ágcsomókon. A védekezés nehézkes, mert sűrű a lombkorona. Az almamoly folyamatosan, de nem magas létszámban repül. A fertőzött gyümölcsök aránya a kezelésben nem részesült gyümölcsösökben eléri az 5%-ot.

ezért a kémiai védekezéssel párhuzamosan el kell távolítani és meg kell semmisíteni a beteg ágrészeket. A növekedésben levő gyümölcsök folyamatosan igénylik a Ca-levéltágyázást, a permetlébe rendszeresen adagoljunk kalciumot, hogy elkerüljük a keserűfoltosságot.
A cseresznye és a meggy betakarítása befejeződött, az erjedő gyümölcsökön rengeteg a muslica. A csonthéjasokon a szüret után sem szabad abbahagyni a védekezést, mert a sztigminás levéllikasztó betegség és a blumeriellás levélfoltosság fokozott fellépése jellemző erre az időszakra.
Keleti gyümölcsmolyból és szilvamolyból viszonylag kevés lepkét fognak a feromoncsapdák, de a tendencia emelkedő, tehát indokolt a védekezés folytatása.
Az időjárás változása miatt csökkent a diógnomónia fertőzési hajlama, de megjelent a botrioszfériás termésfoltosság, illetve a hajtások is fertőződnek. A nyugati dióburok-fúrólégy rajzó egyedei még nem mutatkoztak, ám bármelyik pillanatban várhatók. A kihelyezett sárga ragacslapokat rendszeresen ellenőrizni kell.
Lisztharmat a szőlőültetvényekben

A korábban kialakult feketerothadás-foltokon folyamatosan képződnek a piknídiumok, és szóródnak a levelekre. Az amerikai szőlőkabóca lárvái gyorsan fejlődnek, emiatt a populáció 50%-a L3-as, negyede viszont már L4-es fokozatú, a védekezés továbbra is időszerű. A fitoplazmás tüneteket mutató szőlőtőkék eltávolítása szintén időszerű feladat.
Részletes növényvédelmi előrejelzést találnak a www.magyarnovenyorvos.hu oldalon.
Dr. Aponyi Lajos, Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara