A hangyák műtenek! A New Scientist szemlézve látható, hogy egy németországi egyetem munkatársai floridai ácshangyákat vizsgáltak, amik nem speciális antibakteriális anyagokkal, hanem precízen kivitelezett amputációkkal gyógyították egymást. A kutatók először ennek nem tulajdonítottak jelentőséget, de amikor a kontrollcsoportos kísérlet igazolta, hogy a hangyák nem véletlenül amputálnak, tovább folytatódott a kísérlet. Sikerült megállapítaniuk, hogy ez a faj képes eldönteni, mikor lehet biztonságosan elvégezni ezt a „beavatkozást” – csak akkor rágják le egymás lábát a rovarok, ha az első lábak sérüléséről van szó.
Ennek oka testfelépítésükben keresendő. A hátsó végtagból ugyanis kisebb eséllyel terjednek tovább a fertőzések, mint az első lábakról, itt ugyanis több olyan izom található, ami a keringés fenntartásáért felelős.
Összegezve tehát, a hangyák nemcsak sebészi beavatkozást végeznek annak érdekében, hogy társaik túléljék sérüléseiket, de képesek értékelni is a seb súlyosságát aszerint, hogy mikor végezhető el és mikor szükséges az amputáció. A kutatók szerint ez a fajta eljárás a hangyák velük született viselkedési mintája.