0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2024. december 9.

Bajban vannak a nagy teázók: a klímaváltozás miatt mélyen a zsebükbe kell nyúlniuk

Indiában nem kedvezett a májusi klíma a teatermesztésnek, ez pedig kifejezetten rossz hír az ír és a brit teafogyasztóknak.

A tea árának emelkedése várható az indiai szélsőséges időjárás miatt. A teatermelő régiókat sújtó májusi áradások és hőhullámok miatt 7%-kal, egymillió kilogrammal csökkent a termésmennyiség.

A terméscsökkenéshez hozzájárulhatott az is, hogy az indiai kormány nemrég betiltott 20 különböző gyomirtót.

A drágulás elsősorban az íreket, a törököket és a briteket érinti, mivel ők az indiai tea legnagyobb fogyasztói.

A tea világpiaci ára egyébként az elmúlt 15 évben – kisebb-nagyobb kilengések mellett – folyamatosan nőtt, de a mostani áremelkedés jelentő kilengésnek számít. Ez már közelíti minden idők legmagasabb értékét, melyet a tea 2020 szeptemberében ért el.
A tea világpiaci árának növekedése
Forrás: tradingeconomics.com

India – Kínát után – a világ második legnagyobb teatermelője. Bár az első két ország termésátlagát meg sem közelíti, nagy termelőnek számít még Kenya, Sri Lanka és Indonézia is.

Illusztráció
Forrás: pixabay.com

A két leginkább elterjedt teacserjetípus a kínai és az asszám. Előbbit a dél-kínai Jünnan tartományban, utóbbit India északi régióiban termesztik. A cserjék számára ugyanis a nedves trópusi és szubtrópusi időjárás felel meg.

A klímaváltozás és a fagynak ellenálló nemesítések miatt egyre könnyebb Európában – így Magyarországon is – teatermesztéssel próbálkozni.

Erre akad is példa, de természetesen a terméshozam nem éri el a fentebb említett, tradicionális teatermelő országokét. A növényt akár a kert díszeként is érdemes lehet nevelni, hiszen színpompás virágzattal rendelkezik. Ha azonban fogyasztanánk is, türelmesnek kell lennünk, hiszen átlagosan négy év alatt fordul termőre, ám átlagosan 50 évig él.

Forrás: magyarmezogazdasag.hu/tortoisemedia.com

Magazin ajánló: