Egy hónappal korábban kezdődött a szüret a Pécsi Tudományegyetem Szőlészeti és Borászati Kutatóintézetének (PTE SZBKI) 40 hektáros szőlőültetvényén! A szedés a Jázmin fajta szőlővel indult, ami az intézet egyik új, rezisztens fajtája.
Az intézet, amely Európa második legnagyobb és a világ hatodik legnagyobb szőlőgénbankja is, közleményében jelezte, hogy az idei időjárás lehetővé tette, hogy bizonyos fajták esetében akár három héttel korábban kezdődjön a szüret Pécs környékén. Az idei év pedig rekordot döntött: soha nem volt még ilyen korai szüret a Mecsek déli lankáin!
Szüret és időjárás
A szőlők számára kedvező volt az időjárás. Az enyhe tél után a szőlőfajták korábban fakadtak, majd gyors és robbanásszerű fejlődésnek indultak. Ez a gyors fejlődés korai virágzást, zsendülést és érést eredményezett, jóval korábban, mint az elmúlt években.
Az intézet új, rezisztens szőlőfajtái idén is jól vizsgáztak, különösen a kedvező csapadékos évjáratban. Míg a hagyományos vitis vinifera fajták több növényvédelmi fordulót igényelnek, az innovatív fajtákat 2-3 növényvédelmi fordulóval is meg lehetett védeni.
A korai fajták, mint például a Jázmin, ideális savtartalommal rendelkeznek, illatuk és zamatuk pedig tökéletes összhangban van. A mérések szerint ezek a tulajdonságok 10,5%-os alkoholtartalommal párosulnak. Így egy üde, gazdag, parfümös, egyedi karakterű, mégis könnyed és nyárias bor készülhet majd belőlük.
A szőlőtermés feldolgozása után a végtermék az intézet 1949 óta fennálló, 39 hektárnyi szőlőültetvénnyel rendelkező, 1600 négyzetméter alapterületű, 4800 hektoliter kapacitású pincéjébe kerül.