A veszettség egy súlyos betegség, ami könnyen végződhet halállal. A fertőzés a beteg állat harapásával vagy karmolásával könnyen terjed, akár emberre is. Fokváros partvidéki hatósági felügyelője, Gregg Oelofse szerint egyelőre nem történt emberi haláleset, mindenki időben megkapta a szükséges kezeléseket.
Fokváros önkormányzata szerdán közleményben figyelmeztette az embereket, hogy maradjanak távol a fókáktól. Ha egy állat szokatlanul viselkedik, például túl agresszív, azonnal jelentsék a hatóságoknak, akik dönthetnek az állat elpusztításáról – írja a Phys.org.
Főként azokra az egyedekre koncentrálnak majd, melyek az emberek közelében élnek, például a népszerű fürdőző és szörfös helyeken, kikötők közelében, vagy olyan mentőhelyek mellett, ahol sérült vadállatokat rehabilitálnak.
Nem tudni, milyen sikere lesz a veszettség elleni vakcinázásnak
A hatóságok emellett megpróbálnak majd más kóborló fókafajokat is beoltani, melyek feltűnnek Afrika déli partjainál. Ilyen például néhány tucatnyi elefánt fóka, és nagyjából öt szubantarktikus fókafaj, melyek időnként feltűnnek.
„Mindenképp meg akarjuk akadályozni (a veszettség) átugrását más fókafajokra is” – nyilatkozta Oelofse az AFP-nek.
Az elmúlt három évben egyre gyakoribbá vált, hogy a medvefókák agresszíven viselkedtek. Nagyjából 70 olyan esetről tudnak, amikor provokáció nélkül támadtak emberre. Ennek ellenére idén júniusban sikerült először bizonyítani, hogy ennek oka a veszettség.
Azóta azonban 15 esetben mutatták ki a betegséget fókákból, és 7 esetben emberekből is. Ez az első eset, hogy a veszettséget egy tengeri emlősben dokumentálták.