Új-Zéland tavaly választott, ennek nyertese Christopher Luxon miniszterelnök jobbközép koalíciója bejelentette, hogy visszavonja az olaj- és gázkutatási tilalmat, öt évvel visszaszorítja a mezőgazdasági kibocsátások árát, és több bányászatot ösztönöz. A kormány teszi mindezt azért, hogy a prioritásokat az export növelése felé tolja el, ezzel támogatva a gazdaságot, amely a 2024 márciusa előtti egy évben mindössze 0,3 százalékkal nőtt, ami a legalacsonyabb növekedést érte a világjárvány óta, és amelynek folyó fizetési mérleg hiánya a GDP 6,8 százaléka.
A mezőgazdasági ágazat, beleértve a halászatot is, 5 százalékkal járul hozzá a gazdasághoz, és a teljes export mintegy 80 százalékát adja. A Luxon kormányának hatalomra jutását segítő gazdák azt mondták, hogy a koalíciós kormány által megfordított környezetvédelmi politika túl költségessé tette volna a tejtermékek és a húsok előállítását. Ám míg a gazdálkodók és a vállalatok örömmel fogadták a változásokat, a környezetvédők bírálták a koalíciót a szerintük rövidlátó politikák miatt.
A kormány bejelentése szerint egy olyan klímaváltozási terven dolgozik, amely több fa ültetését, a megújuló energiaellátás növelését és a kibocsátás csökkentését célzó csúcstechnológiába való befektetést foglalja magában. A kormány megígérte azt is, hogy kivonja a mezőgazdaságot a kibocsátáskereskedelmi rendszerből. A mezőgazdasági kibocsátásokat 2030-tól továbbra is megadóztatják, de a „jelentős természeti területek” védelmére vonatkozó szabályokat felfüggesztik a biológiai sokféleség támogatása érdekében.