Egy új tanulmány, amelyben magyar ökológusok is részt vettek, rávilágít arra, hogy az európai őserdők és öreg erdők szénmegkötő képessége lényegesen nagyobb, mint ahogyan azt korábban gondolták. Az elemzés szerint, ha ezeket az erdőket visszavadulni hagynák, akár évi 309 megatonna szén-dioxidot is megköthetnének, ami az európai személyautók éves szén-dioxid kibocsátásának jelentős részét ellensúlyozhatná.
Ezzel szemben a kutatók megállapították, hogy a 100 évesnél idősebb erdők, amelyeknek nagy része már eltűnt vagy veszélyben van, rendkívül hatékonyan tudják megkötni a szén-dioxidot, így fontos szerepet játszhatnának a klímaváltozás elleni küzdelemben.
A földhasználat története során az erdőket évszázadokon át irtották ki, különösen az ipari forradalom és a hajóépítés idején, ami jelentősen csökkentette az őserdők területét Európában. A 19. században kezdett csak tudatosulni az emberekben az őserdők eltűnésének problémája, ám védelmük valódi fontosságát csak akkor ismerték fel, amikor már alig maradt belőlük.
Az elemzés arra is rámutat, hogy az európai erdők szénmegkötési potenciálja jelentősen növekedne, ha ezeket az erdőket hagynák természetesen növekedni, anélkül, hogy további emberi beavatkozás érné őket. Ez különösen igaz azokra az erdőkre, amelyekben a fák törzsének átmérője meghaladja a 60 centimétert, mivel ezek a fák hatványozottan több szenet tudnak tárolni, mint kisebb társaik. Az erdőgazdálkodási gyakorlat azonban gyakran már az ennél vékonyabb fákat is kivágja, ezzel csökkentve az erdők szénmegkötési képességét.
A tanulmány célja, hogy felhívja az európai döntéshozók figyelmét az erdők természetes fejlődésének fontosságára, és arra ösztönözze őket, hogy hagyják ezeket az erdőket természetesen növekedni. A kutatók szerint, ha az európai erdőket nem használnák tovább ipari célokra, hanem hagynák azokat visszavadulni, akkor ezek az erdők a következő 150 év során évente 309 megatonna szén-dioxid megkötésére lennének képesek. Ez az új információszerzési alap pedig hatékony eszközt biztosít a klímaváltozás elleni globális harcban, amelyet az európai erdők jelentősége tovább erősíthetne, ha megfelelő védelemben részesülnének.