0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2024. október 12.

Van remény a világ legritkább juharfaja számára

Egy japán szigeten él az a juharfaj, melyből mindössze 12 szaporodásra képes példány él a vadonban. Ez főleg azért aggasztó, mert a növény kétlaki, és csak három nőivarú egyedet találtak.

Az Amami-Oshima szigetén élő juhar (Acer amamiense) a világ legveszélyeztetettebb juharfaja. Ezért a botanikusok figyelemmel kísérik a vadonélő állomány alakulását, és több botanikus kertbe is ültettek belőlük. A cél az, hogy egy genetikailag változatos populációt sikerüljön belőle létrehozni.

Most először vizsgálták meg alaposan a szigeten élő juharokat, és mérték fel a populáció helyzetét. Az expedíción a Brit-Kolumbiai és Osakai Egyetem szakértői mellett részt vett Don Crowley, az angliai Tetbury-ben lévő Westonbirt Arborétum specialistája is. A szakember kifejezetten a fák természetvédelmi szempontú megőrzésére specializálódott. A BBC-nek nyilatkozva elmondta, hogy

összességében elégedettek a vadonélő populáció állapotával.
ritka juhar élőhelye
Az Acer amamiense juharfajt 1999-ben fedezték fel először a japán Amami-Oshima szigeten
Fotó: TANAKA Juuyoh (田中十洋), CC BY 2.0
A szigeten 12 termőkorban lévő példányt találtak. Mivel ez a faj kétlaki, azaz minden egyed vagy csak porzós vagy csak termős virágokat hoz, nem mindegy a nemek aránya sem.

A szakemberek attól tartottak, hogy nem találnak nőivarú példányt, de szerencséjükre nem így lett. Az expedíció idején összesen öt fa virágzott, melyek között volt a három nőivarú is. Bár a koros fák állapota nem a legjobb, de a szakértők megállapították, hogy több közülük regenerálódik, ami reményteljes felfedezés. Emellett több magonc és fiatal példány is előkerült a ritka juharból, tehát van remény a faj megmenekülésére.

Össze kell fogni a juhar megérzéséhez

A ritka juhar túléléséhez azonban többet kell megtudni a szaporodásáról, a genetikai változatosságára, illetve hogy milyen növénytársulásban él. Szükség van a helyi emberek és a kormányzati szervek bevonására is ahhoz, hogy a jövőnek is megőrizhessük ezt a fajt, mutatott rá Ikuyo Saeki, az Osakai Egyetem kutatója, aki szintén részt vett az expedíción.

Tervben van egy genetikailag változatos gyűjtemény létrehozása is ebből a fajból, melyet a világ több botanikus kertjében helyeznének el. Ez is hozzájárulna a ritka juhar megőrzéséhez.

A Westonbirt Arborétumban már most is van öt példány belőle. Ezeket több éve ültették, és már virágoznak is minden májusban, mondta el Crowley. „Több Amami juhar él kertekben szerte Angliában, mint a vadonban” – tette hozzá a szakember.

Westonbirt Arborétum ritka juhar
A Westonbirt Arborétum is hozzájárul a faj megőrzéséhez
Fotó: Paul Edney ,Pixabay

Világszerte minden ötödik juharfajt fenyegeti a kihalás közvetlen veszélye, és természetvédelmi beavatkozást igényel a megőrzése. Az Amami-Oshima szigeten élő faj fennmaradását számos veszély fenyegeti, többek között az települések terjeszkedése, a mezőgazdaság és a fakitermelés, és mindezt súlyosbítja az éghajlatváltozás jelentette kihívások.

„Amami szigetén azt láttuk, hogy a juhar populációk egymástól elszigeteltek és némelyik rendkívül kicsi.” – idézte Douglas Justice-t, a Brit Kolumbiai Egyetem igazgatóhelyettesét a The Swindonian. Emiatt

könnyen előfordulhat, hogy egy tájfun letarolja azt a hegyoldalt, ahol ez a juhar él, és azzal egyik pillanatról a másikra kihalhat a vadonból a faj,

mutatott rá a szakember.

Forrás: magyarmezogazdasag.hu

Magazin ajánló: