Románia az Európai Unió aktív gabona exportőrei közé tartozik, Egyiptom a fő vásárlója, de az idei nyár elhúzódó hőhullámai több millió tonna termést károsítottak.
– mondta a miniszter, aki azt nem részletezte, hogy a rendszert mikor hagyják jóvá vagy hajtják végre.
Azt mondta, hogy a kormány a következő napokban jóváhagyja az állami garanciák növelését a mezőgazdasági kölcsönökre, akár 1000 lej (79 418 forintos) értékű állami kompenzációt biztosítva az őszi vetések előtt, valamint a hiteltörlesztések befagyasztását 2025 decemberéig azon gazdálkodók számára, akiknek a termését az aszálykár érintette. Júliusban Barbu azt mondta, hogy eddig közel 2 millió hektár kukorica és napraforgó volt érintett, ami egyes elemzők szerint alulbecsült.
„Nem értek egyet a miniszter becsléseivel, a kár nagyobb” – mondta a Reuters-nek Cezar Gheorghe, az AGRIColumn román gabonapiaci tanácsadó cég munkatársa. Azt is elmondta, hogy az olyan intézkedések, mint a gazdálkodók hitelkifizetéseinek befagyasztása, hatással lesznek az gazdákra és a kereskedőkre is. Gheorghe becslése szerint Románia kukoricatermelése idén 6,7 millió tonnára csökken, ami jóval alacsonyabb, mint az Argus és az AgroBrane 7,5 milliós, illetve 7,7 milliós becslése.
Becslései szerint 2024-ben a napraforgómag-termés 2 millió tonna alá esik, míg a búzatermés 9,6 millió tonna lesz.
A romániai vízgazdálkodási hivatal szerint 630 városban és faluban van vízkorlátozás. A Duna szintje a romániai betáplálási pontnál a normál tartomány alatt volt, körülbelül 2800 köbméter víz/másodperc, ami messze elmarad az augusztusi 4300-as átlagtól, ami fennakadást okozott a folyami közlekedésben.