A Market Építő Zrt. kertészeti szakipari referense azon szempontokra is szerette volna felhívni a hallgatóság figyelmét, melyeket a 2019-ben megjelent, majd 2023-ban módosított Fák védelme építési területen szabvány (MSZ 12042:2023) nem tartalmaz, de véleménye szerint fontosak a sikeres favédelemhez.
Már a beruházások előkészítő szakaszában javasolt olyan favédelmi tervcsomag készíttetése, ami minden szempontból figyelembe veszi a megtartandó és a megtartható fákat. Ez azért lenne fontos, hogy már az árajánlattételi szakaszban megkaphassák a kivitelezők.
Meg kell különböztetni az engedélyezési és a kiviteli favédelmi tervet. Az engedélyezési favédelmi tervben a tenderszakaszban egyértelműen ki kell jelölni a védendő területet, a védendő fás szárú növények helyét, ami iránymutatásul szolgálhat a szakági közműtervezőknek is. A kiviteli favédelmi tervek még menet közben is változtathatók, különösen akkor, ha a beruházás több évig elhúzódik. Egyebek között elengedhetetlen részük a költségvetési kiírás, mely tartalmazza a fakivágás, a műszeres favizsgálat igényét és a faápolási teendőkön kívül a favédelmi intézkedések pontos listáját is. Ezenkívül a műleírásokban konkrét utasításoknak kell szerepelni a favédelemmel kapcsolatban.
Windisch Mária látott olyan favédelmi terveket, amelyekből nem derült ki egyértelműen, hogy egy adott fa megtartható-e. Az épületkontúron belül eső fák eredeti helyükön valóban nem tarthatók meg, de az épület falán kívül levő fák helyzete már vitatott.
Ilyenkor az ott lévő fa gyökérzónájában olyan károk keletkezhetnek, ami miatt nem marad életben. Amennyiben értékes fákról van szó, a szakági tervek átterveztetése javasolt.
Nincsen olyan fa, amit ne lehetne megvédeni vagy megtartani, a kérdés csak az, hogy mennyi időre és milyen áron, hallottuk az előadótól. Az átültetés is jó megoldás lehet a fakivágások helyett. Ilyenkor lehetőleg azon a területen kell megtalálni az átültetés helyét, ahol a kiemelés megtörtént. Ennek természetesen feltétele a fa átültethetősége, kora, egészségi állapota, a kivitelezési ideje. Ez mind előre tervezhető, bár gyakran elmarad. Favédelmi intézkedésként lehetne faiskolai kiültetést javasolni, de erre az előadó még nem látott példát a hazai gyakorlatban. Amikor szűk helyen kell kisebb fákat kalodával védeni, akkor az óvintézkedések ellenére is kétséges azok megmaradása, hiszen túl sok gép, eszköz mozog körülöttük az építkezés során. Ilyen esetben jobb lenne a fát kiemelni, pár évig faiskolában nevelni, majd visszahozni a területre.
A főváros kerületi önkormányzatainál és a településeken szerte az országban sokféle eljárásrend vonatkozik a fakivágásokra és a favédelemre, de az átültetésre még sehol sem talált eljárásrendet az előadó. A favédelem alapja a jó fakataszter, hiszen így lehet csak tudni, milyen fák vannak az adott építési területen. A szakember javasolja külön egyesével megjelölni a védendő fákat, hogy az építésvezetőnek egyértelmű legyen, mely fák köré kell kalodát építeni. A jelölőanyag mindig legyen esőálló. Sűrű faállománynál célszerű az egyedi favédelem helyett a facsoportot elkeríteni, körbehatárolni, így zárva ki a munkavégzés lehetőségét.
hívta fel erre a hiányosságra a figyelmet az előadó, pedig ez nagyon fontos kérdés. A favédelmi tervet készítőknek van lehetőségük arra, hogy a beruházásoknál a tervben előírják az erre vonatkozó paramétereket, határértékeket.
A favédelmi terven a törzs és a korona méretét pontosan kell feltüntetni, különösen külpontos fáknál, hogy kirajzolódjanak a valós statikai állapotok, a gyökérzóna tényleges helyzete. Így derül ki, hol kell külön figyelni a gyökérterület védelmére.
Sok a teendő még a favédelemben, hallottuk, melyek közül a legfontosabb annak tudatosítása, hogy a beruházásoknál a favédelmi tervet megköveteljék, használják és megfelelő költségsorokat rendeljenek hozzá. Nem hagyható el a kapcsolt szakági tervezők tájékoztatása, képzése, elsősorban az úttervezőké. A sikeres favédelem mindig kompromisszum eredménye.