0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2024. szeptember 8.

Milyenek a talajadottságok hazai borvidékeinken?

A borok tulajdonságai és elismertsége szorosan összefügg termőhelyükkel, a terroirral, amibe beleértendő a társadalom, a történelem, a természeti környezet és a talaj. Ez utóbbi jobb megismerése a Talaj és Terroir program célja.

A Hegyközségek Nemzeti Tanácsa (HNT) és a Magyar Talajtani Társaság (MTT) közösen szervezi meg Magyarország 22 borvidékén egy-egy jellemző talajszelvény feltárását és bemutatását. Az idén 11 borvidéken egy időpontban indul a szakmai program, aminek részleteiről Molnár Ákos, a HNT elnökségi tagja és a szőlészeti szekció elnöke, a Magyar Szőlőszaporítóanyag Termesztők Szövetsége alelnöke és Kovács Károly Zoltán, a Miskolci Egyetem tudományos munkatársa és a Magyar Talajtani Társaság Oktatási és Ismeretterjesztési Szakosztály elnöke tartott sajtótájékoztatót.

Molnár Ákos és Kovács Károly Zoltán talaj
Molnár Ákos és Kovács Károly Zoltán
Fotó: Viniczai Sándor

A szőlőtermesztésben és a borászatban meghatározó faktor a talaj, mégis csak nagyon kevesen foglalkoznak azzal, hogy mi van öt centiméterrel a talpunk alatt, fogalmazott Molnár Ákos.

Meg kell ismerni az ültetvények talaját és vigyázni rá, mert akkor hatékonyabban, környezetkímélőbben tudunk bort készíteni. A talaj összetétele, szerkezete és tápanyag-szolgáltató képessége fontos információ az eredményesebb gazdálkodáshoz. A talaj és a helyi adottságok teszik egyedivé, ugyanakkor beazonosíthatóvá a bort és adnak lehetőséget a borászoknak saját egyéni stílusuk kifejezésére.

A Hegyközségek Nemzeti Tanácsa az edukációt is fontos feladatának tekinti, ezért keresett partnert ehhez az ismeretterjesztéshez. A helyi rendezvényeken a terroir és a bor közötti szoros kapcsolatot mutatják be a feltárt talajszelvényen keresztül és felhívják a figyelmet a talaj létfontosságú szerepére az egyén és a társadalom életében.

talaj talajszelvény
Szakszerűen feltárt talajszelvény
Fotó: Horváth Csilla

A Magyar Talajtani Társaság a Lucza kertész praktikum rendezvénysorozat keretében már feltárt talajszelvényeket gyümölcsösök és szőlőültetvények közelében, ezek közül négyet be is mutatott Kovács Károly Zoltán. A Sopronból, Badacsonyból, Kecskemétről és Tarcalról származó talajmonolitokon jól látható a klíma, a domborzat, a felszínfejlődés, a talajt takaró növényzet, és a legfölső rétegben az emberi tevékenység hatása a talaj kialakulására, fejlődésére vagy éppen leromlására.

Amikor ásunk egy gödröt, Tokajban 30 millió év történetére tudunk visszatekinteni, Badacsonyban 8 millió, Kecskeméten 10-15 ezer évre, mondta a szakember.

Nagyon fontos tudatosítani a gazdálkodókban a talajvédelem szerepét, állókultúráknál erre kevéssé figyelnek a termesztők. Alig lehet találni az országban szintvonalak mentén telepített szőlőültetvényeket, pedig például löszön ez alapvetően fontos lenne.

borászat talaj vizsgálat
Fotó: Horváth Csilla
A Talaj és Terroir program során szeptember 28-án, 10 órakor az ország 11 borvidékén magyarázzák el a szakemberek a talajszelvény alapján leszűrhető következtetéseket a helyi talajadottságokról. A központi rendezvénynek a Gál Szőlőbirtok és Pincészet ad otthont Szigetcsépen.

A 11 borvidéki talajszelvény-feltárás részleteiről a Kertészet és Szőlészet hetilapban számolnak be a rendezvényt követően.

Forrás: magyarmezogazdasag.hu

Magazin ajánló: