0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2024. október 12.

Biztos mindent tud Kincsemről?

Nincs olyan állatbarát, aki ne hallott volna a magyar lóversenyzés ikonikus alakjáról, Kincsemről. A verhetetlen csodakanca teljesítménye még ma is megsüvegelendő. De vajon mi mindent nem tudunk róla?

A 37. Bábolnai Gazdanapokon jár az a vándorkiállítás, melyen nem csak Kincsemről és életéről, de az egész magyar lóversenyzés történetéről is sok érdekességet megtudhatnak a kedves látogatók.

Mikor rendeztek először lóversenyt Magyarországon?

Az első futamot a történelmi Magyarország területén 1814. május 22-én rendezték.

A nyertes lovat, egy szürke angol telivér mént, Sledmere-t, Széchenyi István rögtön is meg is vásárolta és tenyésztésbe állította nagycenki ménesében. Pesten az első lóversenyt 1827 június 6-án rendezték, ahol Széchenyi mind szervezőként, mind tenyésztőként is nagy sikereket ért el.

A magyar lótenyésztés Kincsemről

A lóversenyek beindulásával a tenyésztés is új szintre lépett.

Ebben a Blaskovich család is fontos szerepet játszott: az összes családtag tenyésztett, lovagolt és hajtott.

A tulajdonukban lévő tápiószentmártoni ménes volt Magyarország legnagyobb, magánkézben lévő ménese, ahol az angol telivérek tenyésztése 1863-ban kezdődött. Itt látta meg a napvilágot a híres csodakanca.

A Kincsem születését minden kétséget kizáró igazoló bizonylatok azonban elvesztek. Emiatt vita folyik arról, pontosan hol született: egyesek szerint Kisbéren, mások szerint a Blaskovich birtokon, Tápiószentmártonon. Egy biztos: a kiváló származású kanca tulajdonságainak további alakításában nagy szerepet játszott a Tápiószentmártonban termelt kiváló minőségű zab, széna, és a tágas kifutókban végzett kiadós mozgás is.

A versenylovak sikeres idomításának másik titka a kiváló tréner.

Hesp Róbert, Kincsem trénere ezen a téren kiemelkedő volt: együtt élt szeretett lovával, értette és figyelt a lóra. Ezek a tényezők együtt biztosították azt, hogy a csodakanca 54 futamot nyert meg, és versenykarrierje alatt végig veretlen maradt.

Ha még több érdekességre kíváncsi, látogasson el Bábolnára és nézze meg a Kincsem 150 vándorkiállítást! A Gazdanapok után Fenékpusztán, majd szeptember végére Kaposváron lesz megtekinthető a csodakanca életét bemutató tárlat.
Ez is érdekelheti:
Forrás: magyarmezogazdasag.hu

Magazin ajánló: