0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2024. október 3.

Mennyit ér a támogatás? És mire használjuk? – Bábolnai Gazdanapok Fórum

Mindig nagy érdeklődés mellett zajlanak Bábolnán kiadónk, a Magyar Mezőgazdaság Kft. és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara közös szakmai kerekasztal beszélgetései. A fenti cím különösen komoly húzóerő volt a rendezvény első napján megrendezett fórumra.

Szakértők szerint a támogatások a magyar agrárium 60%-ának esetében a jövedelmet jelentik. Nehezebb időkben ez a szám még magasabb lehet. Nagyon nem mindegy tehát, hogy a támogatások milyen formában, milyen mértékben kerülnek a gazdákhoz, és az sem mindegy, hogy ezek felhasználása milyen formában és célok mentén történik.

A fejlesztésekre, beruházásokra minden ágazatnak szüksége van. A hatékonyság növelése és a jövedelemtermelő képesség fokozása elengedhetetlen.

Ezért is tartották a Bábolnai Gazdanapok szervezői fontosnak, hogy a témában érintett szereplőket (gazdák, érdekképviselet, kifizető ügynökség, bankok, hitelgarancia) egy asztalnál kérdezzék tapasztalataikról.
Fotó: MMG / Mizsei Károly

A kerekasztal beszélgetésen Szabó István, az OTP Agrár ügyvezető igazgatója, Detre Miklós, a Magyar Államkincstár elnökhelyettese, Leskó Tamás, az Agrár-Vállalkozási Hitelgarancia Alapítvány ügyvezető igazgató-helyettese, Hollósi Dávid, az MBH Bank Agrár- és Élelmiszeripari Üzletág ügyvezető igazgatója, Nagyné Legény Ildikó, a MAGOSZ Gazdasszony Tagozatának elnöke és Szigeti Szabolcs, a MAGOSZ Hajdú-Bihar vármegyei Ifjú Gazda Tagozata elnöke vettek részt. Göbölyös Károly, a MAGOSZ pályázati szakértője moderálta a szakmai beszélgetést.

A szakértők is beszámoltak azokról a személyes tapasztalataikról, melyek az elmúlt években minden gazdálkodót érintettek.

A beruházások és eszközbeszerzések kapcsán értethetetlen módón megnövekedő kivitelezési, bekerülési költségek nem egy esetben hiúsították meg a pályázatokat.

Ez egy olyan jelenség, amely mindig végigkíséri a pályázatok megjelenését.

Fotó: MMG / Mizsei Károly

A hazai gyakorlat szerint a gazdálkodók akkor pályáznak, amikor a pályázatok kiírásra kerülnek. Lehívják az előleget, majd szembesülnek azzal, hogy a megvalósításhoz nincs elegendő önerejük. Ekkor fordulnak a bankhoz, ahol érthető módón extra gyors ügyintézést várnak. Azonban ez számos okból kifolyólag nem lehetséges.

A banki szakértők ezért azt javasolják, hogy már a beruházás gondolatának megfogalmazásakor forduljanak a bankokhoz a gazdálkodók.

Az OTP és a MBH Bank is rendelkezik olyan pályázatíró szaktanácsadó céggel, melyek munkatársai tapasztalataik révén segíteni tudják a gazdákat már a pályázatok kezdeti szakaszától.

Az új pályázati ciklusban komoly változás történt például az előlegek mértéke, igénylése és kifizetése kapcsán is.

A szakértők hangsúlyozták, nagyon fontos, az előleg nem jelent megoldást arra a problémára, ha az önerő hiányzik. Szintén változás és jelentős könnyítést jelent az a 10+5 százalékos kamat és garancia támogatási keret, amely a beruházások finanszírozását segíthetik. Akinek van rá lehetősége és megfelel a feltételeknek, érdemes élnie a plusz támogatási forrással.

A nem támogatott, „mezei” hitelek kamatai nem fognak sokkal lejjebb menni. Ha egy cégnek van deviza bevétele, ott a kedvezőbb deviza hitelek megoldást jelenthetnek a fejlesztések finanszírozására. Ahol erre nincs lehetőség, a hazai forint hitelek közül kell választania.

Ezek magas kamatában nyújt segítséget az új pályázati ciklusban a kamattámogatás, mely akár a felére is csökkentheti a gazdák kamatterheit.

Háttér információk szerint nagy esély van arra, hogy a pályázatok esetén felső határt fognak meghúzni, amely alacsonyabb lesz, mint a támogatási keret összege. Ezért a szakértők arra ösztönzik a gazdákat, hogy a pályázatokat időben kezdjék el összerakni. Egyeztessenek szakértőkkel, pályázatírókkal, hogy amikor ténylegesen megnyílik a beadási lehetőség, az elsők között lehessenek.

Fotó: MMG / Mizsei Károly
Forrás: magyarmezogazdasag.hu

Magazin ajánló: