0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2024. október 5.

Készítsünk környezetbarát tisztítószereket – szinte ingyen!

A tisztaság fontos, viszont a takarítás egyre kényesebb téma. Mindenki azt szeretné, ha az otthona tiszta lenne, ám most már az is jogos elvárás, hogy a tisztítószerek, amiket használunk, biztonságosak és környezetkímélők legyenek.

Mindemellett se emberre, se háziállatra ne jelentsenek veszélyt. Ha te is kellő motivációt érzel, készíts velünk tisztítószereket konyhai hulladékokból!

Mindössze néhány olyan konyhai hulladékra (például alma-, citrom-, és narancshéjra) van szükségünk, hogy tucatnyi tisztítószert készítsünk szinte ingyen. De az előnyök sora ennyivel még nem ért véget: azzal, hogy hasznosítjuk a szemetet, csökkentjük kommunális hulladékunk mennyiségét, ezzel párhuzamosan pedig csökkentjük az üvegházhatású metángáz termelődését.

Almahéj, citromhéj, aranyat ér

Ebben a mókában az a legjobb, hogy bármikor, bármennyivel el lehet kezdeni. De ha úgy érzed, hogy túl kevés az alapanyag, vagy éppen nincsen időd „barkácsolni”, összegyűjtheted, megszáríthatod (például a szeletelt vagy reszelt citrushéjakat), vagy lefagyaszthatod (almahéjakat) a hozzávalókat, és beizzíthatod a folyamatot, amikor megfelelőbbek lesznek a feltételek.

Almaecet: egy nagy befőttes üvegbe szórjuk bele 6 alma héját, és magházát, adjunk hozzá 1 evőkanál cukrot, és annyi tiszta (klórmentes) vizet (kb. 6 csésze), hogy jól ellepje a gyümölcsdarabokat. Rögzítsünk egy textildarabot az üveg tetejére. A következő hét napban minden nap keverjük meg, hogy elkerüljük a penészesedést. Amint felpezsdült odabent az élet, elég lesz ritkábban is megkeverni. Folytassuk az érlelést, míg teljesen megszűnik a pezsgés, de a biztonság kedvéért várjunk még egy hetet a palackozással, de a későbbiekben is szükség lehet arra, hogy időnként kinyissuk, és megszellőztessük egy pillanatra az ecetet.

Hűvös, sötét helyen egy évig eltartható.

Univerzális tisztítószer: a citrom- vagy narancshéjakat dobjuk egy 720 ml-es üvegbe, öntsük fel annyi ecettel, amennyi ellepi a héjakat. Nehezékkel vagy savanyúság leszorítóval tartsuk a héjakat az ecetben. Ha nincs ilyesmink, akkor naponta mozgassuk, rázogassuk meg az üveget. Lezárva érleljük 2 hétig szobahőmérsékleten. Szűrjük át, nyomkodjuk ki jó alaposan, hígítsuk azonos mennyiségű vízzel, és töltsük kedvünkre való tisztítószeres flakonba.

Fürdőszobai, konyhai felületek, illetve bármi más tisztítására alkalmas, amelyben nem tesz kárt az ecet.

Illatos portörlő: keverjünk össze 1 csésze ecetet, 1 csésze vizet, és 1 teáskanál olívaolajat. Áztassuk a portörlőrongyokat a keverékbe, és a nyirkos textileket tegyük egy befőttesüvegbe egy citrom héjának darabjaival, majd zárjuk le.

Zoknifehérítő: töltsünk meg egy vászonzsákocskát citromhéjjal, mossuk ki a fehér zoknikkal, és ismét, szép fehérek lesznek a sportzoknik.

Vízkőoldó: töltsük tele a vízforraló kannát vízzel, tegyünk bele 1-2 citromhéj csíkot, forraljuk fel a vizet, hagyjuk állni körülbelül 1 órán keresztül, majd öblítsük ki.

Citrusos súrolópor: reszeljük le a citrusfélék (citrom, narancs, grépfrút, pomelo, lime) héját, majd külön-külön hagyjuk megszáradni. Zúzzuk finomabb szemcséjűvé mozsárban, kávé- vagy fűszerdarálóval. Egy felcímkézett tégelybe tegyünk ½ csésze mosószódát, ¼ csésze sót, ¼ csésze szódabikarbónát, és 1-2 evőkanál citrusport. Rázzuk össze és már használhatjuk is.

Ha sütsz egy almás pitét, egy sajttortát, készítesz egy citromfagyit, és aztán újrahasznosítod a gyümölcshéjakat, utána hónapokig szinte ingyen kitakaríthatod az egész házat!
Forrás: magyarmezogazdasag.hu

Magazin ajánló: