A gazdanapok kiemelt programja a kukorica és cirok fajtabemutató. Az erre a célra kialakított parcellákon alig 30 méteren véletlenszerűen begyűjtött kukoricacsöveken látható, hogy mind különbözőek. Pedig ugyanaz a hibrid fajta, ugyanaz a termőterület. Pontosan ezt tapasztalhatja minden növénytermesztő a saját területén, legyen az az ország bármely tájegységén. Egy hosszabb talajszelvényben, mint amit Bábolnán is kiástak a szakemberek, lehet látni a talajtani magyarázatot.
Az eltérő kukoricák növény élettani magyarázata, ami a példán nagyon szemléletesen látható, hogy a csőfejlődés kezdetén a kukorica 6-12 leveles állapotában, minden rendben volt a körülményekkel, hiszen a csőkezdemények hosszúsága azonos. Amikor ezen a fejlődési stádiumon túlhaladt a kukorica, elérkezett a megtermékenyítéshez, majd a szárazanyag-felhalmozódás időszakához, akkor ott már azokon a termőpontokon, ahol az adottságok, körülmények nem voltak ideálisak, ott elmaradt a fejlődése a vártól.
A Gazdanapokon kialakításra került oktató parcellánál Szabó István, a Pro-Feed Kft. üzletág fejlesztési igazgatója elmondta, hogy cégük a növény egészségével foglalkozik. Céljuk, hogy a hibridekben rejlő genetikai potenciált minél jobban ki tudja hozni a gazda a növényekből a változó környezeti körülményekben is. Ez azt jelenti, hogy ha olyanok a körülmények, amik terhelik a növényt, akkor ebből segítik kihozni.
Hasonló problémával szembesülő gazdáknak megoldásként a Magyar Talajtani Társaság tagja, Dobos Tímea azt tudja javasolni, hogy minél kevesebbszer kell rámenni a talajra. A lehető legkisebbre kell csökkenteni a taposási kárt, a technológiai menetek számát. Emelet növelni kell a gyökértömeget, amit takarónövényekkel és másodvetéssel lehet megtenni.