Brandenburgban épülnek Európa legnagyobb mezőgazdasági fotovoltaikus rendszerei. Az összesen négy transzformátorral rendelkező alállomás építési munkái a tervek szerint 2025-ben kezdődnek meg, az Agri-PV rendszer üzembe helyezését 2026 második negyedévében tervezik.
Az Agri-PV rendszer teljesítménye 753 MW
Az agrár-PV fejlesztő SUNfarming GmbH legnagyobb üzemét építi, 753 MW teljesítménnyel. Összehasonlításképpen a paksi atomerőmű kimenő teljesítmény: 1902 MW. Ez azt jelenti, hogy a most bejelentett német mezőgazdasági fotovoltaikus rendszer a magyar atomerőmű teljesítményének közel 40%-át (39,58%) fogja tudni, napsütésben. Ez a beruházás is megerősíti, azt a korábbi tanulmányt, mely szerint a mezőgazdasági területeket felé telepített napelem parkok valódi megoldást jelenthetnének az élelmiszer-termelés és az energiatermelési kihívásaira.
A német projekt alállomásai a Brandenburg önkormányzat nyolc kerületére terjednek ki. Az előkészületek során az elmúlt években számos gazdálkodó vállalta, hogy földjét a projekt rendelkezésére bocsátja, és mellette tovább folytatja a gazdálkodást.
Napelem parkok, mint időszakos szarvasmarha legelők
Az innovatív kialakítások és technológiák lehetővé teszik a mezőgazdasági területek kettős felhasználását. Megoldást nyújtanak az erős napsugárzás és a hektikus csapadék kezelésére, mindezt a villamos energia termelése mellett.
A SUNfarming napelem modulok minimális magassága 2,10 m, így az Agri-PV rendszerek kiépítése után a gazdálkodók a talajt évelő takarmánytermő területként, illetve a szarvasmarha-tenyésztés esetén időszakos legelőként hasznosíthatják.