Még az 1980-as években bukkantak rá kutatók a különleges termésre a Júdeai Sivatagban, Izraelben. Becslések szerint Kr.u. 993 és 1202 körül kerülhetett oda, tehát a lelet egy nagyjából ezer éves mag lehet – írja a Phys.org. A tesztek azt mutatták, hogy ilyen hosszú idő alatt sem veszítette el a csírázóképességét. Ezért a tudósok úgy döntöttek, megkísérlik a felnevelését, hogy kiderüljön: milyen növénnyel is van dolguk?
A kutatók folyamatosan vizsgálták a fáját, gyantáját és leveleit. Ez a faj vagy fajta vélhetően már kihalt. Azonban fontos gyógyhatású anyagokat mutattak ki belőle, melyek egy része gyulladáscsökkentő, valamint olyan olajfélét is tartalmaz, mely bőrápolásra használható antioxidánsként ismert. Emiatt
A kutatók arra már rájöttek, hogy a különleges növény a balzsamfafélék családjába tartozik (Commiphora), ugyanoda, ahová a mirtusz és a tömjén. A pontos fajmeghatározás egyelőre várat magára, csak úgy, mint a virágzás. Amíg ugyanis nem hoz virágot, addig a szaporodását sem tudják tanulmányozni a tudósok.
Az eddigi eredmények alapján a fa egy mára kihalt vonalat képvisel, mely egykor elterjedt volt a területen. A kihalás oka is ismeretlen egyelőre.