0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2024. október 13.

Ezer éves mag rejtélye: nem tudják, milyen fa, de gyógyhatású

Egy botanikusokból álló nemzetközi csoport egy ősi magot talált egy izraeli barlangban. Hogy megtudják, mi lehet, kicsíráztatták, és fává nevelték - azonban még mindig nem tudni, pontosan milyen növény is.

Még az 1980-as években bukkantak rá kutatók a különleges termésre a Júdeai Sivatagban, Izraelben. Becslések szerint Kr.u. 993 és 1202 körül kerülhetett oda, tehát a lelet egy nagyjából ezer éves mag lehet – írja a Phys.org. A tesztek azt mutatták, hogy ilyen hosszú idő alatt sem veszítette el a csírázóképességét. Ezért a tudósok úgy döntöttek, megkísérlik a felnevelését, hogy kiderüljön: milyen növénnyel is van dolguk?

A csemetét a kutatók Sheba-nak nevezték el. 14 év alatt nagyjából 3 méter magasra nőtt.
tömjénfa ezer éves mag
Tömjénfa faj (Boswellia carteri) a Bioszféra 2. projektben – ehhez nagyon hasonló a mostani, ezeréves magból nevelt fa is
Fotó: Becky, Louissville, KY, United States – Frankincense Tree, CC BY-SA 2.0,

A kutatók folyamatosan vizsgálták a fáját, gyantáját és leveleit. Ez a faj vagy fajta vélhetően már kihalt. Azonban fontos gyógyhatású anyagokat mutattak ki belőle, melyek egy része gyulladáscsökkentő, valamint olyan olajfélét is tartalmaz, mely bőrápolásra használható antioxidánsként ismert. Emiatt

a szakértők azt feltételezik, hogy ezt a növényt az emberek tudatosan ültették. Ez lehet az oka annak is, hogy az ezer éves mag egy barlangból került elő. Sőt, egy elmélet szerint ennek a fának a gyantája lehet a Bibliában is többször megemlített gyógyító balzsam (héberül: tsori).

A kutatók arra már rájöttek, hogy a különleges növény a balzsamfafélék családjába tartozik (Commiphora), ugyanoda, ahová a mirtusz és a tömjén. A pontos fajmeghatározás egyelőre várat magára, csak úgy, mint a virágzás. Amíg ugyanis nem hoz virágot, addig a szaporodását sem tudják tanulmányozni a tudósok.

Az eddigi eredmények alapján a fa egy mára kihalt vonalat képvisel, mely egykor elterjedt volt a területen. A kihalás oka is ismeretlen egyelőre.

Forrás: Phys.org

Magazin ajánló: