A HungaroGreen kertészeti szakkiállítás keretében a Magyar Díszkertészek Szakmaközi Szervezete által megrendezett konferencián az évelők alkalmazásának kihívásairól osztotta meg tapasztalatait és elmondta, szerinte mely fajták felelnek meg a fenntarthatósági elvárásoknak, az időjárási helyzetnek és az esztétikai igényeknek egyaránt.
A 2020-as évekre ez 32-35-re emelkedett, idén pedig már július végéig 29 hőhullámmal érintett nap volt, pedig még csak aztán jött az augusztusi forróság. Mindez hatalmas teher a növények és az emberek számára egyaránt. A termesztőknek óriási kihívás, hogy mi alapján állítsák össze a fajtaválasztékot. Gyakorlati tapasztalat és szinte látnoki képesség is szükséges hozzá, fogalmazta meg Józsa Katalin. Ehhez nagy segítség, ha nyitott szemmel jár a szakember a világban, figyeli az európai trendeket a kerttervezésben és a kiültetett fajok, fajták, növényállományok viselkedését. Az előadó is ezt teszi, Magyarországon is. Az Innoflora Kertészetben 800 fajtát termesztenek, ezt a választékot Józsa Katalin úgy igyekezett kialakítani, hogy a lehető legjobban megfeleljenek az új kihívásoknak, ezért sokkal kevésbé hangsúlyos az éppen mutatós virágos növények nevelése az áruházláncok számára. Az Innoflora Kertészet a kezdetektől ad a magánvásárlók számára növényültetési, összeállítási ajánlatokat. Szlogenjüket tíz-tizenkét évvel ezelőtt fogalmazták meg: a növényeknek sem mindegy, hogy ki mellett élnek évekig. Ez pedig ma már sokszorosan igaz.
Alapvetés a fajtakérdés és a növények egészsége: ténylegesen az a fajta kerüljön egy-egy projektbe, amit a tájépítész meghatározott, vagy ha nincs, akkor legyen megfelelő helyettesítés. Nagyon fontos az ültetőközeg és a tápanyag-utánpótlás is. Az általánosan használthoz képest kicsit magasabb agyagtartalmú közeggel dolgoznak, és olyan hosszú hatástartamú tápanyagot használnak az Innoflora Kertészetben, hogy a kiültetést követően a növények jobban tudjanak alkalmazkodni az új környezethez, és még legalább egy hónapig legyen tápanyag-tartalékuk.
Egyszerűbb a munka
Az előadó szerint keveset beszélünk a fenntarthatósági szempontokról. Sok nehézséget elkerülhetünk, ha hasonló igényű növényeket ültetünk egymás mellé. Ilyenkor a fenntartásban dolgozók számára egyszerűbb lesz a munka ahhoz képest, amikor minden egyes évelőfajta más tulajdonságú. A legnehezebb a speciális igényű növények ápolása, közéjük tartoznak például a támrendszer mellett nevelhetők, az erősen terjedő tövű, a rendszeres tőosztás révén folyamatos munkát adó fajok, valamint a speciális növényvédelmet igénylők, köztük a lisztharmatérzékeny Monarda– és Veronica-fajták. Ha mégis telepítünk ez utóbbiakból, akkor egy helyre csoportosítsuk őket, hogy a növényvédelem egy tömbben megoldható legyen. A fenntartási munkák része a visszametszés. Vannak konkrét időhöz kötött metszési munkák.
Az önfenntartó, öntisztuló fajtáknál még kevesebb a fenntartási munka, elegendő csak néhány évente visszavágni a töveiket. A fajták élettartama is fontos a fenntarthatóság szempontjából, válasszunk hosszú életűeket vagy önmagukat elvetőket. Ez utóbbiaknál azonban azt tapasztalhatjuk, hogy idővel a fél ágyást elfoglalják, ha egy adott helyen jól érzik magukat.