0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2024. december 10.

Kertészetek: könnyítsük meg a fenntartást!

Kéthektáros évelőkertészetében Józsa Katalin kertészmérnök a növénytermesztést és édesapja, Józsa Miklós növénynemesítő fajtáinak fenntartását, szaporítását, megismertetését, terjesztését tekinti fő feladatának.

A HungaroGreen kertészeti szakkiállítás keretében a Magyar Díszkertészek Szakmaközi Szervezete által megrendezett konferencián az évelők alkalmazásának kihívásairól osztotta meg tapasztalatait és elmondta, szerinte mely fajták felelnek meg a fenntarthatósági elvárásoknak, az időjárási helyzetnek és az esztétikai igényeknek egyaránt.

Sokkal egyszerűbb a dolgunk, ha hasonlóigényű növényeket ültetünk egymás mellé, emlékeztette a hallgatóságot Józsa Katalin
Sokkal egyszerűbb a dolgunk, ha hasonló igényű növényeket ültetünk egymás mellé, emlékeztette a hallgatóságot Józsa Katalin
Fotó: Merényi Alexandra
A meteorológiai szolgálat adatai szerint Budapesten az 1900-as évek elejétől mostanáig a csapadék 10%-át elvesztettük, és akkor még csak 3-5 napot tekintettek hőségnapnak, amikor a legmagasabb hőmérséklet meghaladta a 30 °C-ot.

A 2020-as évekre ez 32-35-re emelkedett, idén pedig már július végéig 29 hőhullámmal érintett nap volt, pedig még csak aztán jött az augusztusi forróság. Mindez hatalmas teher a növények és az emberek számára egyaránt. A termesztőknek óriási kihívás, hogy mi alapján állítsák össze a fajtaválasztékot. Gyakorlati tapasztalat és szinte látnoki képesség is szükséges hozzá, fogalmazta meg Józsa Katalin. Ehhez nagy segítség, ha nyitott szemmel jár a szakember a világban, figyeli az európai trendeket a kerttervezésben és a kiültetett fajok, fajták, növényállományok viselkedését. Az előadó is ezt teszi, Magyarországon is. Az Innoflora Kertészetben 800 fajtát termesztenek, ezt a választékot Józsa Katalin úgy igyekezett kialakítani, hogy a lehető legjobban megfeleljenek az új kihívásoknak, ezért sokkal kevésbé hangsúlyos az éppen mutatós virágos növények nevelése az áruházláncok számára. Az Innoflora Kertészet a kezdetektől ad a magánvásárlók számára növényültetési, összeállítási ajánlatokat. Szlogenjüket tíz-tizenkét évvel ezelőtt fogalmazták meg: a növényeknek sem mindegy, hogy ki mellett élnek évekig. Ez pedig ma már sokszorosan igaz.

Óriási felelősség, hogy a kertészetből kikerülő növények a kiültetés után a biológiai potenciáljuk maximumát mutassák. Ezért nem mindegy, hogy milyen szaporítóanyaggal dolgoznak.

Alapvetés a fajtakérdés és a növények egészsége: ténylegesen az a fajta kerüljön egy-egy projektbe, amit a tájépítész meghatározott, vagy ha nincs, akkor legyen megfelelő helyettesítés. Nagyon fontos az ültetőközeg és a tápanyag-utánpótlás is. Az általánosan használthoz képest kicsit magasabb agyagtartalmú közeggel dolgoznak, és olyan hosszú hatástartamú táp­anyagot használnak az Innoflora Kertészetben, hogy a kiültetést követően a növények jobban tudjanak alkalmazkodni az új környezethez, és még legalább egy hónapig legyen tápanyag-tartalékuk.

A kéthektáros szombathelyi kertészetben 800 fajtát termesztenek fajták
A kéthektáros szombathelyi kertészetben 800 fajtát termesztenek
Fotó: Józsa Katalin

Egyszerűbb a munka

Az előadó szerint keveset beszélünk a fenntarthatósági szempontokról. Sok nehézséget elkerülhetünk, ha hasonló igényű növényeket ültetünk egymás mellé. Ilyenkor a fenntartásban dolgozók számára egyszerűbb lesz a munka ahhoz képest, amikor minden egyes évelőfajta más tulajdonságú. A legnehezebb a speciális igényű növények ápolása, közéjük tartoznak például a támrendszer mellett nevelhetők, az erősen terjedő tövű, a rendszeres tőosztás révén folyamatos munkát adó fajok, valamint a speciális növényvédelmet igénylők, köztük a lisztharmatérzékeny Monarda– és Veronica-fajták. Ha mégis telepítünk ez utóbbiakból, akkor egy helyre csoportosítsuk őket, hogy a növényvédelem egy tömbben megoldható legyen. A fenntartási munkák része a visszametszés. Vannak konkrét időhöz kötött metszési munkák.

Ha szeretnénk biztosítani az újravirágzást, az erre alkalmas töveket az elvirágzás után minél hamarabb vissza kell vágni. De vannak olyan fajták is, melyek tágabb idősávban metszhetők, például ősszel vagy tavasszal.

Az önfenntartó, öntisztuló fajtáknál még kevesebb a fenntartási munka, elegendő csak néhány évente visszavágni a töveiket. A fajták élettartama is fontos a fenntarthatóság szempontjából, válasszunk hosszú életűeket vagy önmagukat elvetőket. Ez utóbbiaknál azonban azt tapasztalhatjuk, hogy idővel a fél ágyást elfoglalják, ha egy adott helyen jól érzik magukat.

Forrás: Kertészet és Szőlészet

Szaklap, amelyben a cikk megjelent: