A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) elnöke kedden sajtótájékoztatón, Balassagyarmaton tartott beszédet – írja az MTI.
Hozzátette: valódi párbeszédet szeretnének elérni a magyar és a V4-es gazdák és fogyasztók részvételével.
Hangsúlyozta, hogy a megváltoztatni tervezett területalapú támogatás nem ajándék pénz, számos előírásnak kell ahhoz megfelelni, hogy a támogatási rendszerben valaki részt vegyen. Az új rendszer jövedelemalapú lenne, „de kérdés, hogy kinek a jövedelme számítson, hogyan lehet meghatározni egy jövedelemalapú támogatást” – tette hozzá.
A közös agrárpolitika stratégiai párbeszéde című dokumentumot problémának nevezte a gazdák számára.
Elmondta:
A területalapú a hazai támogatások gerince, több mint 162 ezer családi gazdálkodót érint, összege több mint 500 milliárd forint évente – tette hozzá, megjegyezve: nagyon komoly fejlesztési lehetőségek nyíltak meg a közös agrárpolitikai és a vidékfejlesztési forrásoknak, illetve a magyar kormány társfinanszírozásának köszönhetően.
Kiemelte azt is, hogy Magyarországon közel 5 millió hektáron gazdálkodnak, és az összes terület közel 30 százalékán ma is környezettudatos, és/vagy ökológiai gazdálkodás történik, a magyar gazdák meg tudnak felelni az előírásoknak.
Cseh Tibor András, a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek (Magosz) főtitkára az agrártámogatási rendszer tervezett átalakításáról azt mondta: konkrét számokat még senki nem írt le, de biztos, hogy sokkal kevesebben kapnak majd kevesebb pénzt.
Kifejtette:
2027-től az EU vezetőinek szándéka szerint Ukrajna csatlakozik az unióhoz, ezzel nő a kiadási oldal, míg a bevételi nem.
Felidézte, hogy 10 évvel ezelőtt Magyarországon irányváltás történt, a családi gazdaságokra építő modell indult, ennek látszanak is már az eredményei, a családi gazdaságok megerősödése mind a földhasználatot, mind a támogatásokat tekintve egyértelműen visszaigazolódik.