0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2024. december 3.

Pálmaolaj és biodízel: környezetrombolás fenntarthatóan?

Indonézia növeli a pálmaolajra épülő biodízel felhasználását, hogy megfeleljen az egyre növekvő hazai energiaigényeknek, és csökkentse az importált fosszilis tüzelőanyagok iránti függőségét.

Airlangga Hartarto, Indonézia gazdasági ügyekért felelős minisztere elmondta, hogy az ország 2025-re a jelenlegi 35%-ról 40%-ra kívánja növelni a pálmaolaj alapú biodízel kötelező arányát, és ez tovább bővülhet.

A B40-es biodízelprogram azt eredményezheti, hogy Indonézia pálmaolaj-felhasználása 2025-re eléri a 13,9 millió tonnát az idei 11 millió tonnáról – becsli az APROBI, az indonéz bioüzemanyag-termelők szövetsége.

A kormány emellett ambiciózus terveket sző: 2028-ra a biodízel 50%-os keverési arányát kívánják elérni. Edi Wibowo, az energiaügyi minisztérium egyik vezetője szerint céljuk az is, hogy 2027-től a repülőgép-üzemanyagba is beépítsék az 1%-os bioüzemanyag-keveréket.

Indonézia frissen beiktatott elnöke, Prabowo Subianto, hangsúlyozta az ország élelmiszer- és energia-önellátásának elérésére irányuló törekvését.

pálmaolaj

Újratermelési törekvések

A pálmaolaj-termelés növelése érdekében Indonézia újratelepítési programot is beindított, hogy az elöregedett pálmafákat fiatalabb, termelékenyebb példányokra cseréljék.

Az induláskor évente 180 000 hektár újratelepítése volt a cél, de 2017 óta csupán 360 000 hektárt sikerült újratelepíteni.

A kormány támogatja a kisgazdaságokat is, hogy jobb gazdálkodási technikákkal fokozzák a termelést.

Eddy Martono, az Indonéziai Pálmaolaj Szövetség elnöke szerint az újratelepítési program kulcsfontosságú ahhoz, hogy a bioenergia-program fenntartható maradjon, és ne veszélyeztesse sem az élelmiszerellátást, sem az exportot. Amennyiben az újratelepítés a célkitűzéseknek megfelelő ütemben halad, Indonézia 2045-re akár 83 millió tonna nyers pálmaolajat is képes lehet előállítani, szemben a jelenlegi mintegy 50 millió tonnával.

Csak akkor van értelme, ha valóban fenntartható

Miközben Indonézia növelni készül pálmaolaj felhasználást, az Európai Unióban 2031-ig csökkenni fog a bioüzemanyag-felhasználás, illetve a pálmaolaj-behozatal is jelentősen visszaesik majd a szigorúbb környezetvédelmi szabályozás miatt.

Továbbá  az élelmiszerekben a növényi olajok felhasználása emelkedik. Az arányok azonban változnak majd a tervek és szabályozások szerint: a pálmaolaj élelmiszeripari felhasználása 35,7 százalékkal a szójaolajé pedig 23,5 százalékkal csökkenne, míg a repceolajé 12,6 százalékkal, a napraforgóolajé pedig 27,5 százalékkal növekedne.

Az esőerdők biodiverzitásban gazdag területek, míg a pálmaültetvények kevés fajnak nyújtanak élőhelyet. A természetes ökoszisztémák monokultúrás ültetvényekkel való helyettesítése a biológiai sokféleség drasztikus csökkenéséhez vezet.

Bár a pálmaolaj-termelés gazdasági előnyökkel járhat, az említett környezeti és társadalmi károk miatt egyre nagyobb a nyomás, hogy fenntartható módon történjen a termesztése, vagy alternatív megoldásokat találjanak a pálmaolaj helyettesítésére.

Forrás: Reuters