Airlangga Hartarto, Indonézia gazdasági ügyekért felelős minisztere elmondta, hogy az ország 2025-re a jelenlegi 35%-ról 40%-ra kívánja növelni a pálmaolaj alapú biodízel kötelező arányát, és ez tovább bővülhet.
A kormány emellett ambiciózus terveket sző: 2028-ra a biodízel 50%-os keverési arányát kívánják elérni. Edi Wibowo, az energiaügyi minisztérium egyik vezetője szerint céljuk az is, hogy 2027-től a repülőgép-üzemanyagba is beépítsék az 1%-os bioüzemanyag-keveréket.
Indonézia frissen beiktatott elnöke, Prabowo Subianto, hangsúlyozta az ország élelmiszer- és energia-önellátásának elérésére irányuló törekvését.
Újratermelési törekvések
A pálmaolaj-termelés növelése érdekében Indonézia újratelepítési programot is beindított, hogy az elöregedett pálmafákat fiatalabb, termelékenyebb példányokra cseréljék.
A kormány támogatja a kisgazdaságokat is, hogy jobb gazdálkodási technikákkal fokozzák a termelést.
Eddy Martono, az Indonéziai Pálmaolaj Szövetség elnöke szerint az újratelepítési program kulcsfontosságú ahhoz, hogy a bioenergia-program fenntartható maradjon, és ne veszélyeztesse sem az élelmiszerellátást, sem az exportot. Amennyiben az újratelepítés a célkitűzéseknek megfelelő ütemben halad, Indonézia 2045-re akár 83 millió tonna nyers pálmaolajat is képes lehet előállítani, szemben a jelenlegi mintegy 50 millió tonnával.
Csak akkor van értelme, ha valóban fenntartható
Miközben Indonézia növelni készül pálmaolaj felhasználást, az Európai Unióban 2031-ig csökkenni fog a bioüzemanyag-felhasználás, illetve a pálmaolaj-behozatal is jelentősen visszaesik majd a szigorúbb környezetvédelmi szabályozás miatt.
Továbbá az élelmiszerekben a növényi olajok felhasználása emelkedik. Az arányok azonban változnak majd a tervek és szabályozások szerint: a pálmaolaj élelmiszeripari felhasználása 35,7 százalékkal a szójaolajé pedig 23,5 százalékkal csökkenne, míg a repceolajé 12,6 százalékkal, a napraforgóolajé pedig 27,5 százalékkal növekedne.
Az esőerdők biodiverzitásban gazdag területek, míg a pálmaültetvények kevés fajnak nyújtanak élőhelyet. A természetes ökoszisztémák monokultúrás ültetvényekkel való helyettesítése a biológiai sokféleség drasztikus csökkenéséhez vezet.
Bár a pálmaolaj-termelés gazdasági előnyökkel járhat, az említett környezeti és társadalmi károk miatt egyre nagyobb a nyomás, hogy fenntartható módon történjen a termesztése, vagy alternatív megoldásokat találjanak a pálmaolaj helyettesítésére.