A Health of Mother Earth Foundation (HOMEF) és más érintett szervezetek arra szólították fel a kormányt, hogy támogassa az agroökológiai módszereket, erősítse meg a mezőgazdasági tanácsadói szolgáltatásokat, hozzon létre vetőmagbankokat, és tiltsa be a GMO-k alkalmazását mindaddig, amíg azok biztonságosságát nem vizsgálják ki alaposan.
A HOMEF programigazgatója, Joyce Brown a GMO-k biztonságosságát megkérdőjelezve kifejtette, hogy ezek az élelmiszerek nem természetesek, mivel gyakran idegen fajok génjeit ültetik át egymásba, ami súlyos mutációkhoz vezethet.
– fogalmazott.
Hozzátette, hogy Nigéria nem a GMO-k révén oldhatja meg az élelmezésbiztonsági problémákat. Ehelyett a szegénységet, a kis- és közepes méretű gazdák elégtelen támogatását kell kezelni, valamint biztosítani kell számukra az alapvető mezőgazdasági infrastruktúrát.
Biztonságos a GMO?
Johnson Ekpere agronómus arra figyelmeztetett, hogy Nigéria jelenleg nem rendelkezik megfelelő biotechnológiai szakértelemmel a GMO-k biztonságos kezeléséhez. Rámutatott, hogy az ország kormánya még nem hajtotta végre a Cartagena Jegyzőkönyv alapelveit, amelyek szabályozzák a bioszabályozást.
„Ha a kormánynak volt annyi esze, hogy létrehozza a biotechnológiai ügynökséget, akkor annak is lennie kell, hogy bioszabályozási kutatóintézetet állítson fel a veszélyek és kockázatok megértésére”
– hangsúlyozta.
Rutendo Matinyarare, zimbabwei GMO-ellenes aktivista Dél-Afrika példáját említette figyelmeztetésként.
Lovelyn Ejims, egy vidéki rizstermelő, arra kérte a kormányt, hogy vegye figyelembe a GMO-k földre gyakorolt hatását. Kiemelte, hogy a GMO-k alkalmazása növeli a gazdák elszegényedését, károsítja a talajt, elpusztítja a helyi növényfajokat, és rendkívül költséges.
A nigériai kormány döntése a GMO-k kérdésében alapvetően befolyásolja majd az ország mezőgazdaságának jövőjét, az élelmiszerbiztonságot és a környezeti fenntarthatóságot.