0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2024. december 5.

Környezetvédő, biológus, biokertész és szakújságíró egy személyben

Szakújságírói munkásságáért életműdíjat kapott dr. Tóthfalussy-Veress Éva a Magyar Újságírók Romániai Egyesületének októberi közgyűlésén.

Október elején a Magyar Újságírók Romániai Egyesülete a szovátai Teleki Oktatási Központban tartott közgyűlést és szakmai találkozót. A rendezvényen minden évben kategóriánként díjazzák a szakma legjobbjait és elismerik az idősebb kollégák életpályájuk során elért teljesítményét.  Az idén többen is életműdíjban részesültek. Ebben az évben köztük volt dr. Tóthfalussy-Veress Éva, aki szakújságírói munkásságáért, az Erdélyi Gazda folyóirat több évtizedes szolgálatáért, szerteágazó tudományos és közéleti tevékenységéért vehette át az életműdíjat. Az elismerésben részesülő mezőgazdasági szakíró munkásságát Sebestyén Csaba, a Romániai Magyar Gazdák Egyesületének elnöke, az Erdélyi Gazda felelős kiadója méltatta.

Dr. Tóthfalussy-Veress Éva közel 60 éves gazdag szakírói és újságírói munkássága elismeréséül vehette át a Magyar Újságírók Romániai Egyesületének életműdíját
Dr. Tóthfalussy-Veress Éva közel 60 éves gazdag szakírói és újságírói munkássága elismeréséül vehette át a Magyar Újságírók Romániai Egyesületének életműdíját

Tótfalussy-Veress Éva az Erdélyi Gazda 1993-as újraindulása óta a szerkesztőség tagja, rovatvezetője.

A Zöldséges kertek, díszkertek sorozatban 91 interjút készített erdélyi kertészekkel, tanulságos dolgokat közölt romániai, határon túli kertekről és készített interjúkat boldog kerttulajdonosokkal. Írt kanadai, amerikai, németországi, magyarországi kertről, de zömében a hazai boldog kertészeket és azok tanulságos praktikáit népszerűsítette.

A 70 interjút riportkötetben jelentette meg a Művelődés kiadó 2020-ban Kincses város kertjei és boldog emberei címen. A Biológiai kiskert rovatban megjelent 50 anyagból 2014-ben született könyv Az én biokertem címmel, amit a magyar Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium támogatásával a Sárközi Alapítvány adott ki. A kiadvány a Kárpát-medencében sikerkönyvnek számított és hiánypótló szerepet töltött be. Olyan biokertészeti praktikákat tartalmaz, amely saját tapasztalataira épül, de összefoglalja a biokertészeti módszereket és hasznos tanáccsal látja el azokat, akik szeretnének vegyszermentesen kertet művelni.

Kultúr- és tudománytörténeti cikkei is megjelentek, ezeket részben beépítette abba a két kötetbe, amelyben édesapjának és őseinek állított emléket (Veress István Emlékezete, Amikor egy élet legendává válik. Művelődés, 2019: Életek az életet adó természet szolgálatában. Művelődés 2022)

Meggyőződéses környezetvédő. Környezetvédelem és mezőgazdaság című könyve 1976-ban látott napvilágot.

A kötet az elsők között volt, mely Romániában megjelent ebben a témakörben. Sebestyén Csaba a könyv fő érdeme között említette, hogy a környezetvédelmi alapfogalmak tisztázása mellett, először közli magyar nyelven a védett növények és állatok listáját.

Tóthfalussy-Veress Éva biológus, nyugdíjas egyetemi tanár, a Magyar Tudományos Akadémia köztestületi külső tagja, a Sárközi Péter-, valamint a Mikó Imre-emlékérem tulajdonosa, A magyar állam kitüntetettje, az idén nyerte el a Kolozsvár Büszkesége díjat. Ötven éven keresztül dolgozott a Babeș–Bolyai Egyetem kötelékében. Kutatta az ultrahang biológiai hatását, kriobiológiai módszereket dolgozott ki, ezeket a sajtóban, a rádióban és a szaklapokban is népszerűsítette. A több mint 160 tudományos közleménye, tanulmánya és könyvismertetése mellett négy szakkönyvet írt a témában 1974–1985 között egyedül és társszerzőkkel.

Jelenleg egyetemi kutatással foglalkozik, ez is húszéves múltra tekint vissza. Tanulmányt írt Páter Béláról, Nagy Endréről, Bodor Kálmánról, a Csombordi Gazdasági és Szőlészeti Iskoláról, a Mezőgazdasági Akadémia múltjáról.

Két éve, 2022 óta a Ferenc József Tudományegyetem (1872–1945), ezen belül a Növénytani és Állattani Intézet történetét kutatja. Tóthfalussy-Veress Éva a kolozsvári közművelődés aktív tagja, a Kertbarátok Egyesületének elnöke, a Kolozsvár Társaság választmányi tagja, az EME, EMKE keretében és számos más alkalommal előadást tartott a különböző tudományos és közművelődési fórumokon.

Első cikkét 1968-ban a Korunk rangos folyóirat közölte. Azóta megszakítás nélkül ír. Cikkeit a Hét, az Igazság, majd a Szabadság, az Előre, az Ifjúmunkás, a Jóbarát és a Dolgozó nő, a Falvak Dolgozó Népe, a Keresztény szó, a Vasárnap közölte. Írásai megjelentek itthon a Szabad Földben, sorozatban jelentetett meg cikket a Magyar Biokultúra Egyesület által kiadott szaklapban, a Biokultúrában.

határon túli gazda AM

Forrás: Magyar Mezőgazdaság

Szaklap, amelyben a cikk megjelent: