0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2024. december 7.

Kutatás az agrárbiztonságért: fókuszban a körforgásos gazdaság és a víz

A MATE kutatásának célja, hogy válaszokat keressenek a veszélyt jelentő civilizációs kihívásokra, amelyek jelentősen hozzájárulhatnak a polgári lakosság biztonságának, ellenállóképességének növeléséhez.

MATE logóAz agrár- és élelmiszergazdaság létfontosságú rendszerelemei és kritikus infrastruktúrái megerősítésének kutatása – különös tekintettel a vízbázis védelem, a különleges élelmiszertermékek, az adatalapú működés, a monitoringrendszer fejlesztésére és a honvédelmi kritikus infrastruktúrák működtetésének körforgásos gazdasági szemléletű fejlesztésére a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) nagyszabású kutatási projektet indított a TKP2021-NVA-22 kódszámú projekt keretében, amelynek teljes költsége 2 milliárd  forint, támogatási intenzitása 100% volt. 

Fotó: Hanka, Pixabay

A projekt alapvető célja volt olyan válaszokat keresni a veszélyt jelentő civilizációs kihívásokra, amelyek jelentősen hozzájárulhatnak a polgári lakosság biztonságának, ellenállóképességének növeléséhez az agrár- és élelmiszergazdasági létfontosságú rendszerelemek és a védelmüket szolgáló kritikus infrastruktúrák megerősítése által. A kutatások öt alprogramra épültek: 

1. A körforgásos gazdaság megvalósíthatósága a honvédelmi tevékenységek során. 

 A NATO környezetvédelmi szabályai a Magyar Honvédségnél is meghatározzák az eljárásrendet környezetvédelmi szempontokból, beleértve a hulladékkezelést is.

A hazai hulladékgazdálkodás teljes rendszere jelentős átalakulásban van. Ez egyrészt módszertani, hiszen fokozatosan bevezetésre kerülnek az egész EU-ban körforgásos gazdaságra történő áttérését biztosító szabályok, másrészt szervezeti, hiszen a hulladékgazdálkodási tevékenység országosan koncesszió útján kerül átszervezésre. Ennek okán felmértük a Honvédségnél keletkező kommunális hulladékok és biológiailag bontható hulladékok mennyiségét, összetételét és minőségét. Elemeztük a biológiailag bontható hulladékok szennyezettségét. A vizsgálatok kiterjedtek a szelektíven gyűjtött egyéb kommunális jellegű hulladékáramokra és azok kezelésére is. A hulladékok felmérésével párhuzamosan elvégeztük az esetlegesen fellépő, talajra gyakorolt kedvezőtlen hatások vizsgálatait is. A laktanyák, és egyéb létesítmények területén esetlegesen megjelenő, a környezeti mátrixokat véletlen módon vagy szándékos kijuttatás nyomán szennyező anyagok kimutatására különféle környezetanalitikai és ökotoxikológiai tesztmódszereket fejlesztettünk és alkalmaztunk. A honvédségi tevékenységek során, főként gyakorlatok esetén a talajtulajdonságok romlása (taposás, humuszos réteg eltávolítása) gyakran jelentkezik. A kutatás során megvizsgáltuk a honvédelmi tevékenység talajokra gyakorolt hatásait is.

A talajok szennyezettségi állapotának hatékony felmérését hordozható röngtenfluoreszcens spektrometriai (XRF) technológiával támogattuk.

Ez a módszer elsősorban nehézfémek koncentrációjának in situ meghatározására alkalmas, amely lehetőséget kínál kontamináció szempontjából hot-spotnak tekinthető területek lehatárolására. 

föld
Fotó: Unsplash
Forrás: MATE sajtóközlemény

Magazin ajánló: