0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2025. április 24.

Sikerült megállítani az egyedszám csökkenését, sőt még nőtt is az állomány

A több évtizedes, mezőgazdasági termelőkkel, vadgazdálkodókkal és áramszolgáltatókkal folytatott együttműködésnek, valamint a LIFE projektnek köszönhetően a Kárpát-medencében élő túzokállomány nemcsak stabilizálódott, hanem növekedésnek is indult!

A túzok a hazai természetvédelem emblematikus madara. Ezt a megtisztelő címet nem csupán népszerűségének és méreteinek köszönheti ez a faj, hanem annak is, hogy az elmúlt években nemcsak sikerült megállítani az egyedek számának csökkentését, hanem növekedést is sikerült elérni. E siker eléréséhez komplex stratégiára van szükség: a mezőgazdasági területeken való fészkeléshez környezetkímélő munkálatok kellenek, ezért az agrár-környezetgazdálkodási programok kidolgozása során szoros együttműködés valósul meg a gazdákkal.

Emellett a vadgazdálkodókkal folytatott együttműködés is segíti a madarak szaporulatát veszélyeztető ragadozó fajok szabályozását, míg az áramszolgáltatókkal való szövetkezés révén csökkent a szabadvezetékek okozta mortalitás is.
(Fotó: Wikipédia)

Sajnos Oroszországban és az Ibériai-félszigeten a túzok állománya csökkenő tendenciát mutat, ezért folyamatos nemzetközi összefogásra és megújulásra van szükség. A LIFE projekt mellett a hazai Túzokvédelmi Munkacsoport is aktívan részt vesz a fajmegőrzési terv jövőbeli megújításában. A Bonni Egyezmény égisze alatt a vándorló, vadon élő állatfajok védelméről szóló túzokvédelmi megállapodás jött létre a szlovák és osztrák partnerekkel a határmenti, közös populáció megőrzéséről és növeléséről.

Emellett megvalósult a „Túzokok határok nélkül” kezdeményezés is, amelynek keretében közös fajmegőrzési terv készül a világ összes 26 túzokfajáról.
Forrás: magyarmezogazdasag.hu

Magazin ajánló: