0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2024. december 3.

Novemberi hőség Franciaországban: éjszaka 26,9°C-ot mértek

Délnyugat-Franciaország több városában szokatlanul magas, 26,9°C-os éjszakai hőmérsékletet mértek kedden hajnalban, ami rendkívüli eseménynek számít nemcsak november végén, de még nyári viszonylatban is.
„Ez rendkívüli hőmérséklet – még nyáron is, nemhogy november végén”

– mondta Matthieu Sorel, a Météo France klimatológusa.

Pau városában kedden hajnalban 26,9°C-ot mértek
Forrás: Pixabay

A jelenséget a szakértők „megdöbbentőnek” és „példátlannak” nevezték. Bár a Météo France nem tudta megerősíteni, hogy ez a legmagasabb novemberi éjszakai hőmérséklet, mivel az óránkénti adatgyűjtésük csak 1990-ig nyúlik vissza, Sorel szerint így is kiemelkedőnek számít.

Az ilyen „rendkívül forró” éjszakák gyakoriak a Pireneusok francia oldalán, amikor Észak-Afrikából és a Földközi-tenger felől érkező meleg levegő lesüllyed a hegyeken, és a kompresszió miatt tovább melegszik. Ez a természetes folyamat, az úgynevezett Föhn-hatás, fokozódik az ember által kibocsátott üvegházhatású gázok következményeként.

A fosszilis tüzelőanyagok égetése által okozott klímaváltozás 1,3°C-kal emelte meg a Föld átlaghőmérsékletét az iparosodás előtti időszakhoz képest. Európa pedig kétszer olyan gyorsan melegszik, mint a globális átlag, ami nemcsak gleccserek olvadásához és víztározók kiszáradásához vezetett, hanem halálos hőhullámokat is okoz, melyek a nappali és éjszakai órákban egyaránt rendkívüli terhet rónak az emberekre.

Pau városában kedden hajnalban 26,9°C-ot mértek, míg Biarritzban és Tarbes-ban 24°C volt. A Météo France közlése szerint ez magasabb volt, mint az 1970. november 27-én mért 26,2°C, de a legmagasabb minimum hőmérséklet rekordját nem döntötte meg, mert az óceán felől érkező hideg levegő később visszahűtötte a térséget.

Sorel szerint a klímaváltozás következtében ugyanazon meteorológiai események sokkal magasabb hőmérsékletekkel járnak, mint korábban. Hasonlóképpen, Dániában is szokatlanul meleg éjszakát tapasztaltak hétfőn, de rekordot ott sem döntöttek.

Az ilyen trópusi éjszakák – amikor a hőmérséklet nem csökken 20°C alá – különösen veszélyesek az idősekre és betegekre, mivel megnehezítik a szervezet regenerálódását és az alvást. Az Európai Környezetvédelmi Ügynökség előrejelzései szerint a déli régiókban az évszázad végére akár évi 100 trópusi éjszaka is előfordulhat, ha a globális felmelegedés nem lassul.

Ez az eset ismét rávilágít arra, hogy a klímaváltozás következményei már most is kézzelfoghatóak és hatással vannak mindennapi életünkre, még olyan időszakokban is, amikor erre a legkevésbé számítanánk.
Forrás: magyarmezogazdasag.hu/theguardian.com

Magazin ajánló: