0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2025. január 26.

Édesszájú farkasok poroznak be virágot?

Etiópia déli részén, a Bale-hegységben él a világ egyik legritkább kutyaféléje, az etióp farkas. A kutatók nemrég furcsa dologra: az édesszájú farkasok szívesen nyalogatják a fáklyaliliom nektárját.

Claudio Sillero professzor, az Etióp Farkas Megőrzési Program alapítója és igazgatója először akkor figyelt fel az itt honos fáklyaliliomra, a Kniphofia foliosa-ra, amikor a helyi pásztorgyerekek is a virágát nyalogatták. Az Oxfordi Egyetem professzora kíváncsiságból maga is megkóstolta, és kellemesen édesnek találta ezt a szokatlan energiaforrást – írja az IFL Science.

etióp farkas virág nektár beporzás
Forrás: Youtube

A farkasokat figyelve pedig észrevette, hogy ők sem mennek el csak úgy a fáklyaliliom édes nektárja mellett: legalább hat különböző példányt látott, melyek a virágokról táplálkoztak. Egyes édesszájú példányok akár 30 különböző növényt is végignyalogattak egyetlen alkalommal. Mivel a kutyafélék nem éppen jártasak az asztali etikettben, táplálkozás közben a pofájuk csupa virágpor lesz. Ez pedig felveti a kérdést,

hogyha egy egyed akár 30 fáklyaliliomot is végiglátogat, vajon képes-e a rá ragadt virágporral be is porozni a növényt.

Ahogy egyre többet tudunk meg a természetről, egyre szokatlanabb beporzók kerülnek elő. A repülő emlősökről régóta tudjuk, hogy végeznek beporzást is, de legutóbb egerekről is bebizonyosodott, hogy fontos szerepük van egyes növények életében.

Az etióp farkas esetében a szomorú történet az, hogy alig 500 példány él belőlük vadon. A most felfedezett újabb szerepük az ökoszisztémában megerősíti, hogy megőrzésük kiemelten fontos.

Arra is rámutat, hogy milyen komplex ökológiai rendszerek vannak a természetben, melyeket még mindig nem értünk tökéletesen. Egy-egy faj elvesztésével óriási károkat okozhatunk egy egész rendszerben anélkül, hogy ezzel tisztában lennénk.

Forrás: IFL Science

Magazin ajánló: