A szakértők szerint sürgős lépésekre van szükség a sportesemények időzítésének újragondolása érdekében.
A FIFA jelenlegi ajánlása szerint a mérkőzéseken hűtési szüneteket kell beiktatni, ha a „nedves hőmérséklet” (wet bulb temperature) meghaladja a 32°C-ot. A tudósok azonban rámutattak, hogy ez a mutató csupán a külső hőmérsékletet és páratartalmat veszi figyelembe, és figyelmen kívül hagyja a játékosok intenzív fizikai aktivitása által generált belső hőterhelést.
– mondta Katarzyna Lindner-Cendrowska, a tanulmány vezető szerzője.
A kutatók szimulációk segítségével vizsgálták a hőstressz hatásait, figyelembe véve a játékosok mozgását, ruházatát és a stadionok időjárási körülményeit. A legnagyobb hőstressz 14:00 és 17:00 óra között várható, amikor Arlingtonban és Houstonban a hőmérséklet meghaladhatja az 50°C-ot. Ezek a körülmények hőgutához és hőkimerüléshez vezethetnek, mind a játékosok, mind a szurkolók körében.
Megoldási javaslatok
A délutáni mérkőzések helyett az esti órákban történő rendezés csökkenthetné a hőstresszt. A világbajnokságot hűvösebb évszakokban vagy éghajlati zónákban kellene lebonyolítani. A 2022-es katari világbajnokságon alkalmazott kültéri légkondicionálási technológiák használata enyhítheti a hőséget. Olyan új mutatók kidolgozása, amelyek figyelembe veszik a játékosok fizikai aktivitását és izzadását. Hosszabb félidős szünetek, gyakoribb hűtési szünetek és szükség esetén mérkőzések elhalasztása.
Ahogy a klímaváltozás hatásai egyre erősödnek, a globális sportesemények egyre nagyobb nyomás alá kerülnek. A kutatás egyértelművé teszi, hogy a FIFA-nak sürgős lépéseket kell tennie a játékosok, a szurkolók és a sportág biztonsága érdekében. Az időben meghozott, tudományosan megalapozott döntések kulcsfontosságúak lehetnek a jövő világbajnokságainak sikeres lebonyolításához.