Szintén modern világunk hozadéka az agrárium robotizációja, előnyei megkérdőjelezhetetlenek, de hátrányukról sem szabad megfeledkezni, miként a magyar állattenyésztés jövőjéről sem. Ezekről a témákról osztotta meg gondolatait Kulik Zoltán, a Vitafort Zrt. vezérigazgatója az MMG Direkt legutóbbi adásában.
A Vitafort Zrt. története 1981-ben kezdődött, amikor a vállalat elsődleges céljának tűzte ki a magyar állattenyésztéssel foglalkozó gazdaságok, telepek takarmányozási megoldásokkal történő ellátását.
Stratégiai sikerei, valamint az éppen aktuális mezőgazdasági nehézségek kivédése a diverzifikált üzleti modelljükben rejlik. A vállalat precíziós gyártási folyamatokkal termelő csúcstechnológiás takarmánygyára példaértékűnek mondható nemcsak hazánkban, de Közép-Kelet Európában is.
A dabasi telephelyen működő új takarmányüzem a modern, robotizált technológia révén nemcsak a hatékonyságot növeli, hanem a minőségi standardok terén is példát mutat az iparág számára.
– A mezőgazdaság jövőjét nemcsak technológiai újítások, hanem globális társadalmi és gazdasági változások is formálják. A tudástranszfer és a helyi termelők bevonása alapvető fontosságú, különösen a fejlődő országok esetében. Afrika népességének gyors növekedése pedig azt jelenti, hogy az élelmiszer-termelés fenntarthatóságának kérdése elengedhetetlenné válik a következő évtizedekben. A mi feladatunk, hogy tudástranszferrel és technológiai fejlesztésekkel támogassuk az afrikai partnereinket – fejtette ki Kulik Zoltán kiadónk ügyvezetőjével, Sári Enikővel folytatott beszélgetésben.
Az ilyen típusú projektek hosszú távú célja, hogy növeljék az élelmiszer-önellátást és csökkentsék a régiók importfüggőségét. A vezérigazgató ugyanakkor arra is felhívta a figyelmet, hogy nem szabad megfeledkezni Ázsiáról sem, mely továbbra is a világ egyik legnagyobb élelmiszer-termelő régiója, ám a demográfiai változások és az urbanizáció új kihívásokat vetítenek előre. A fejlett ázsiai országokra technológiai transzfer és az agrárinnováció területén továbbra is oda kell figyelni.
Kulik Zoltán úgy véli, a fenntarthatóság kulcskérdéssé vált napjainkra, éppen ezért a Vitafort jövőképének is szerves része. A cég olyan megoldásokat keres, amelyek nemcsak gazdaságilag, hanem környezetvédelmi szempontból is fenntarthatóak, nem véletlen, hogy a napelemek és az energiahatékonysági projektek is része a stratégiájuknak.
– A mezőgazdaság csak akkor lehet hosszú távon fenntartható, ha a természeti erőforrások fenntartása és megújítása ugyanolyan fontos szerepet kap, mint a termelékenység növelése – véli a vezérigazgató, aki szerint
amely jelentős problémát okoz az agráriumban, vagy az évről évre egyre nagyobb mértékben érezhető klímaváltozás hatásai. Ezeknek a problémáknak a kezelésére a Vitafort precíziós gazdálkodási technikák és innovációs megoldások révén igyekszik megoldásokat találni. Ugyanis a versenyképesség folyamatos fenntartása érdekében a változó hatásokhoz és feltételekhez kell minél hamarabb reagálni és alkalmazkodni. Mert mint tudjuk, csak a változás állandó.