0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2025. március 20.

Mindenki beszállna a bogyósgyümölcs-üzletbe

A bogyós gyümölcsök népszerűsége évek óta a töretlen, elsősorban az áfonya és a málna sikerének köszönhetően. A világ számos országa szeretne hasznot húzni a növekvő piacból és beszáll a termelésbe, olvastuk a fruchthandel.de portál cikkében.

Miközben Magyarország gyümölcságazatában a legnagyobb visszaesést az elmúlt húsz-harminc évben a bogyós gyümölcsűek szenvedték el, nemzetközileg teljesen más a helyzet – mi is látjuk például, hogy szinte mindig van áfonya és málna a boltokban; főleg áfonya, adott esetben akár a világ túlsó feléről ideszállítva is. A fellendülő nemzetközi termesztési kedv miatt pedig a piac folyamatosan változik, írta nemrég a piaci információkat elemző németországi AMI adatai alapján a fruchthandel.de portál cikke.

Forrás: Pixabay
Az áfonya sikertörténete két évtizede kezdődött, kiváló pulton tarthatóságának köszönhetően akkor kezdték el felépíteni a nemzetközi kereskedelmét; kedvező élettani hatásaira hivatkozva pedig jól felfutott az értékesítése, évről évre újabb rekordokat döntenek az eladások. Az utóbbi tíz évben évi tíz százalék volt a plusz a forgalmában, minden kontinensen termesztik és telepítik.

A málna semmivel sem marad el az áfonyától, a termelés 2013 és 2022 között évente csaknem 9%-kal nőtt. Az évekig tartó fellendülés után azonban egyes helyeken most már stagnálás látszik, mivel a források korlátozottak vagy a piac telítődött.

Európa legfontosabb vásárlója mindkét említett bogyósból Németország, a második az Egyesült Királyság. Az áfonya és a málna évek óta jelen van a német kereskedelemben a szezonon kívüli időszakban, és szilárd helyet foglal el a boltok polcain. Az import évről évre új rekordokat dönt: Németország 2023-ban mintegy 64 ezer tonna áfonyát és 35 ezer tonna málnát importált, ami 2014-hez képest hétszeres, illetve kétszeres mennyiség (2023-ban sem Európában, sem Dél-Amerikában nem alakult úgy az időjárás, hogy el lehessen érni az előző évi csúcsszintet).

A német termelőkre ugyanakkor egyre nagyobb nyomást helyez mindez: a hazai áfonyaszezon kezdetén a mediterrán térségből származó áfonyával kell versenyezniük, a nyári hónapokban a délkelet-európai importtal, majd a szezon vége felé a déli féltekéről érkező áruval,

mutatott rá az AMI információi alapján a fruchthandel.de portál cikke.

Forrás: magyarmezogazdasag.hu

Magazin ajánló: