A fahamu megelőzi a kalciumhiányt
A paradicsomok csúcsán látható feketés foltok kalciumhiányra engednek következtetni. Megelőzhetjük ezt a kellemetlenséget, ha minden palánta ültetőgödrébe beleforgatunk negyed csésze fahamut.

Növeli a talaj tápanyagtartalmát
A fahamu rengeteg ásványi anyagot, és nyomelemet tartalmaz, mégis csak nagy körültekintéssel ajánlott alkalmazni a kertben. Nagyon kevés kellhet, és legfeljebb évente egyszer javasolt adagolni, ha nincs különösebb ellenjavallata. Kiszórásával javíthatunk is és ronthatunk is a talajunk helyzetén, szóval ez egy felelősségteljes döntés. Kezelés előtt minden esetben ellenőriznünk kell a talaj pH értékét. Semleges vagy lúgos talajra ne tegyünk, az ásványi anyagok pótlására ilyen talajok esetében más módszert kell választani, például az érett komposzt bekeverése sokkal előnyösebb. A hamu segíteni inkább 6,5 pH alatti talaj esetében tud. Tehát nagyon fontos megjegyezni, hogy nemcsak a talaj termékenységét tudja fokozni, hanem a pH-ját is, ami bizonyos körülmények között nem előnyös. Ha helyénvalónak találjuk, tél vége felé, néhány héttel a vetés előtt tegyük a talajra és gereblyézzük bele. A savanyú talajt igénylő növényeket, illetve a burgonyaágyást ajánlott messzire elkerülni.
Egészségesebbé teszi a komposztot
Néha egy-két csipet hamu gazdagítja, egészségesebbé teszi a komposztot és a szagtalanításba is besegít. Kb. 15 centiméterenként szórjuk komposztgyűjtőnkbe.
Kertünkben csak tiszta helyről való fából származó hamut használjunk. Kerüljük az ipartelepek közelében növő fák, kezelt, festett, lakkozott ipari faanyagok, kőszén, brikett, és a kartonpapírok égetésével, illetve bármely más módon szennyeződött hamu használatát mind közvetlenül a kertben, mind a komposzthalomban.