Számottevő változás a folytatásban sem várható, továbbra is fagyos, hideg éjszakákra, és enyhe nappalokra lehet számítani. Sajnos csapadék sem érkezik, pedig a talajok téli feltöltődése hazánk nagy részén még nem fejeződött be, és a telítettséghez képest sokfelé hiányzik 30-70 mm nedvesség a felső egy méteres rétegből.
Pénteken és szombaton várható több felhő, de csapadék ekkor sem lesz, így a talajok tavasz előtti feltöltődésének esélye tovább csökken. Éjszakánként a héten jellemzően -1 és -6 fok közé hűl a levegő, majd a jövő héten már nagyobb területen lesznek -5 és -10 fok közötti fagyok. Napközben +3 és +8 fok közötti értékeket mérhetünk.

Fotó: Andreas, Pixabay
A mögöttünk álló egy hétben fokozatosan egyre hidegebbre fordult időjárásunk, csapadék azonban kevés érkezett. Csak az északkeleti országrészben esett vasárnap 1 és 10 mm közötti mennyiség jellemzően hó formájába. Az elmúlt 30 napban hazánk jelentős részén az ilyenkor szokásos csapadékmennyiségnek csak a fele vagy annál is kevesebb hullott le , és az ország jelentős részén a december és a november is szárazabb volt a sokéves átlagnál.
Az északkeleti országrész kivételével, ahol foltokban még hó borítja a talajt, a felszín közeli talajréteg sokat szikkadt az elmúlt bő egy hét során, és a fél méternél mélyebb réteg is csak a délnyugati országrészben telített.

A hőmérséklet fokozatosan esett vissza a múlt hét közepén még jellemző 5 és 9 fok közötti napi középhőmérsékletekhez képest. Egyre nagyobb területen hűlt éjszakánként fagypont alá a levegő, és kedd óta már országszerte -4 és -9 fok közötti minimum értékeket mérhetünk (8. ábra). Napközben többnyire +4 és +8 fok közé melegedett a levegő, csak a felhősebb helyeken volt ennél kissé hidegebb. 5 cm-es mélységben továbbra sem jellemző talajfagy, a talajnak csak a felső pár cm-es rétege fagy meg éjszakánként.
A november közepéig, egy hónapon át tartó száraz időszak többfelé egyenetlen kelést és nehézkes korai fejlődést eredményezett, elsősorban az Alföld déli részein. Ezen segített a november második felében hullott csapadék, azonban hiába volt valamivel enyhébb a december az átlagosnál, a kalászosok számottevő fejlődéséhez ez kevés volt, maradtak igen gyenge táblák.
A kártevők és kórokozók gyérüléséhez szükséges tartós -10 fok alatti fagyok az idén télen még nem fordultak elő, sőt az enyhe napokon egyes kártevők már támadásba is lendültek. A jelenlegi hideg éjszakák azonban igen jól jönnek növényvédelmi szempontból, és a gyümölcsfák idő előtti fejlődését is visszafogják.