0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2025. március 23.

Díjugratás: mezítláb a legmagasabb szinten?

A lovakat legtöbbször patkóval lovagolják, főleg profi szinten. Akadnak azonban kivételek.

Peder Fredricson All inje és Henrik von Eckermann King Edwardja is patkó nélkül versenyzett a tokiói olimpián. Úgy tűnik, egyre több top lovas kezd kacérkodni a gondolattal, hogy a természetesebb és egyben jóval költséghatékonyabb pataszabályozást választja. Hazánkban még nem elterjedt a patkó nélküli versenyzés, igaz, alacsonyabb szinteken, fiatal lovakkal díjlovaglásban és díjugratásban is láthatunk patkó nélkül versenyző lovakat.

Fotó: FEI/Arnd Bronkhorst

Világsztárok patkó nélkül

John Whitaker csapatezüstérmes, egyéni helyezett olimpikon, világbajnokságok egyéni ezüst- és csapatbronzérmese, Európa-bajnok brit ugrólegenda más sztárlovasokhoz hasonlóan úgy döntött, hogy néhány lováról leveteti a patkót.

„Adtam egy esélyt a patkó nélküli létnek – az, hogy így még olcsóbb is, yorkshire-iként vonzó számomra”, kommentálta a döntését.

Patkóval vagy anélkül? Mostanában mindenki ezt kérdezi. Lássuk, kik azok a top lovasok, akik már döntöttek. Elsőként említsük meg a világelső Henrik von Eckermannt aki világbajnok és a 2023-as Omahában rendezett világkupadöntőt is megnyerte King Edward nevű lovával. Nagy esélyesként indult a párizsi olimpián, ahol azonban egy sajnálatos esés miatt kizárásra került. A másik közismert világsztár Peder Fredricson, a tokiói olimpia csapataranyérmese és egyéni ezüstérmese. De említhetnénk még az osztrák Max Kühnert is EIC Cooley Jump The Q nevű lovával. Julien Epaillard pedig az elsők között volt, aki óriási sikert aratva patkó nélkül ugrott a csúcsra. Említhetjük a 2024-es olimpia díjugrató aranyérmesét a német Christian Kukuk-ot is, aki Mumbai nevű lovánál próbálta kis a „mezítlábas” versenyzést sikerrel.

Valóban ilyen egyszerű az áttérés?

Azért senki se gondolja, hogy ez az áttérés olyan egyszerű.

Nagyon gondos menedzselést igényel. Előnye, hogy lényegesen olcsóbb, néhány ló jobban ugrik, és mivel a legtöbb pálya ma már homokos, ez lehetővé teszi a „mezítlábas” versenyzést. Hátránya, hogy a lovas nem tud sarkakat használni, ami gátolja a füves pályán való versenyzést, illetve, hogy hat-nyolc hétre, de lehet, hogy még több időre lesz szükség, míg a ló patája kellőképp megerősödik, átáll a patkó nélküli létre. Vonzónak tűnhet ezen top lovasok sikertörténete, de ne csak a pozitívumok lebegjenek a szemünk előtt, figyeljünk azokra a mondatokra is, amelyek egyértelművé teszik, hogy nem minden lónak megfelelő, ha levesszük a patkót. Mielőtt emellett döntünk és az átállásra van elég türelmünk is, mindenképp kérjük ki az állatorvos és a kovács véleményét. Amelyik lónak szabályos, erős patája van, vastag talpi résszel, nagyobb előnnyel indul a folyamatban, mint amelyik valamilyen hiányossággal bír.

Fotó: FEI/Arnd Bronkhorst
A különböző hiányosságok persze nem jelentik azt, hogy nem lovagolható a lópatkó nélkül, de a szakemberek véleménye nélkül semmiképp ne hozzunk felelőtlen döntést!

John Whitaker díjugrató olimpikon legenda sokat lovagol aszfalton, így elkerülhetetlen számára a patkó használata, illetve, ha a versenyhelyszínen sok a köves, aszfaltos terület, vagy ha a ló hajlamos kaparni a kamionban, akkor is szükség van valamilyen védelemre. Ezt legtöbbször felcsatolható patacipővel lehet megoldani. Whitakerék nem patkolják a lovaikat hat-hétéves korukig, egyrészt azért, mert manapság már alig vannak füves pályán rendezett versenyek, másrészt mivel nagyon sok fiatal lovunk van, így lényegesen kevesebbet kell a kovácsra költeni. Rendszeresen szabályoztatják a patáikat és nagyon jól működnek. Nem csík ő és az előbb említett lovasok kísérleteznek ezzel. Ott van például a német Christian Kukuk, aki Mumbai nevű lovával sikeres volt.

John Whitaker véleménye

A patkó nélküliség nem teljesen illik a rendszerükbe és még nem biztos benne, hogy a legjobb lovairól is levetetné, de néhány lóval kísérletezik és figyeli, hogyan bírják.

„Néhány éve még nem mertünk erről álmodni sem, bizonyára elgondolkodtatja az embereket” – zárta John a gondolatait.

Vonzónak tűnhet ezen top lovasok sikertörténete, de ne csak a pozitívumok lebegjenek a szemünk előtt, figyeljünk azokra a mondatokra is, amelyek egyértelművé teszik, hogy nem minden lónak megfelelő, ha levesszük a patkót. Mielőtt amellett döntünk, hogy levesszük a patkót és az átállásra van elég türelmünk is, mindenképp kérjük ki az állatorvos és a kovács véleményét. Amelyik lónak szabályos, erős patája van, vastag talpi résszel, nagyobb előnnyel indul a folyamatban, mint amelyik valamilyen hiányossággal bír. A különböző hiányosságok persze nem jelentik azt, hogy nem lovagolható a ló patkó nélkül, de a szakemberek véleménye nélkül semmiképp ne hozzunk felelőtlen döntést!

A Horse&Hound cikke alapján a szerző: Somogyvári Anett

Forrás: magyarmezogazdasag.hu

Magazin ajánló: