A szegénység, vagy a tudatlanság miatt fulladunk meg
A probléma oka legtöbbször az, hogy a rossz anyagi helyzetben élők örülnek, ha valamivel meleget tudnak csinálni a lakóhelyükön, de az sem segíti a jogkövetést, hogy nem egyszerű a tettenérés. Így az ezzel kapcsolatos ügyek, többnyire viták szintjén maradnak, melyeket az adott település közösségi médiafelületeinek csoportjaiban játszanak le a felek. Ettől azonban még a levegőminőség rossz marad.

A szemét fűtőértéke alacsony
A háztartási hulladék fűtőértéke alacsony és károsanyag kibocsátása pedig nagyon káros. A becslések alapján Magyarországon évente több ezer tonna műanyaghulladék, bútor, textilhulladék, csomagolóanyag ég el a háztartások kazánjaiban. Ha ez így van – márpedig ez sokszor érezhető a települések levegőibe beleszagolva is – jogszabály, bár van, a betartatásával komoly hiányosságok akadnak.
A levegő védelméről szóló 306/2010. (XII.23.) Korm. rendelet szerint (…) hulladék nyílt téri, vagy a hulladékok égetésének feltételeit rögzítő jogszabályban foglaltaknak nem megfelelő berendezésben történő égetése, a háztartásban keletkező papírhulladék és veszélyesnek nem minősülő, kezeletlen fahulladék háztartási berendezésben történő égetése kivételével tilos. Nyílt téri hulladékégetésnek minősül, ha a hulladék – az elemi kár kivételével – bármilyen okból kigyullad. Lábon álló növényzet, tarló és növénytermesztéssel összefüggésben keletkezett hulladék nyílt téri égetése tilos.

Büntetés lenne, de többségében még sincs
Mind a lakásban lakók, mind a környezetükben élők egészségére káros még a „kezelt” fa, azaz festett, lakkozott fa tárgyak égetése is, ilyen például a régi ablakkeret, ajtók, de a raklapok többsége is.
A rétegelt lemez, bútorlap mind ragasztóanyagokat tartalmaznak, melyek égése során mérgező gázok keletkeznek. A színes, „fényes” papírhulladék, az autógumi, használt ruha, rongy, de a begyújtás elősegítéséhez használt fáradt olaj, és üzemanyagok gázai is nagyon szennyezőek, csak úgy, mint az elégetett műanyag hulladék. Utóbbi esetében amióta értéke lett a PET palackoknak ettől javulhat a helyzet.
Vizsgálják a levegőminőséget, de levegőt venni muszáj
Erről a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK) méréseinek elemzéséből értesülhetünk. Az idei télen is többször adtak ki figyelmeztetést, volt olyan, hogy az adatok szerint egyszerre volt veszélyes a levegő minősége Kaposváron, Ajkán, Várpalotán, Székesfehérváron, Esztergomban, valamint a Sajó völgyében Putnokon, Kazincbarcikán és Sajószentpéteren. Ugyanekkor Győr, Pécs, Tatabánya, Dunaújváros, Kecskemét, Békéscsaba és Miskolc levegőjének minősége egészségtelen minősítést kapott.
A szervezet aktuális térképes levegőhigiénés indexe az nngyk.gov.hu levegőhigiéniás index menüpontjában tekinthető meg.