0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2025. március 19.

Megtartó anyaföld

A háborús helyzet okozta nehézségek és kihívások ellenére, az anyaország kormányának köszönhetően folytatódik a megye gazdáinak támogatása.

A kárpátaljai magyarok több mint 60 százaléka faluhelyen él, így a szülőföld megtartó erejét a mindennapok során valamennyien megtapasztalhatjuk – nyilatkozta évértékelő interjújában Berki Marianna, a magyar kormány által felkarolt Egán Ede Kárpátaljai Gazdaságfejlesztési Központ Jótékonysági Alapítvány igazgatója.

Az alapítvány utóbbi évek tevékenységei közül melyre a legbüszkébb?

– Hatalmas megkönnyebbülés számunkra, hogy végre sikerült lezárnunk az egyik, még a pandémia előtt meghirdetett mezőgazdasági pályázatunkat. Mint az elbírálás során kiderült, 409 gazda összesen 685 nyertes pályázatot nyújtott be. Ők összességében 1,2 milliárd forint támogatásban részesültek – mondta Berki Marianna.

zöldség
Tőkeigényes, de a legjövedelmezőbb ágazat a zöldséghajtatás
Fotó: Freepik
Az agrárium mely ágazata részesült kitüntetett figyelemben?

– Jelenleg a mezőgazdaság legtőkeigényesebb ágazata a hajtatott zöldségtermesztés. Tegyük hozzá gyorsan, egyben ez a legjövedelmezőbb szektora az agráriumnak, ám csak akkor, ha a benne dolgozók naprakész, korszerű tudással és jól felszerelt fóliaházakkal rendelkeznek. Emellett

az is nagyon lényeges, hogy a termesztéshez szükséges inputanyagok, mint fóliaborítás, vetőmagvak, műtrágyafélék, növényvédő szerek közül a legjobb minőségűekkel dolgozzanak.

Ám mivel ezeknek az ára nálunk az utóbbi időben jelentősen megnövekedett, a termelők körében nagy a kísértés, hogy helyettük olcsóbb, de kétes eredetű, sokszor gyenge minőségű vetőmagot, növényvédő szert, talajtápot vásároljanak. Ami biztos, hogy jelentős terméskiesést eredményez. Ez pedig legtöbbször elviszi a haszon jelentős részét, ezáltal hosszú távon értelmetlenné téve az egész gazdálkodást. Hogy ne váljon tömegessé agrárvállalkozóink körében az ilyenfajta hozzáállás, alapítványunk 2023 novemberében meghirdette a következő, a mezőgazdasági termeléshez kapcsolódó vállalkozások támogatását célzó projektjét. Közel 400 pályázóból 323-an sikeresen vették az akadályt. A támogatási keretösszeg 220 millió forint. A kifizetések és az elszámolások, valamint a kedvezményezetti beszámolók ellenőrzése folyamatosan zajlik.

A pályázatok meghirdetése óta komoly érdeklődés tapasztalható a gazdák körében
A pályázatok meghirdetése óta komoly érdeklődés tapasztalható a gazdák körében
Fotó: Kovács Elemér
Remélhetőleg a kárpátaljai magyar gazdatársadalom problémáira irányuló figyelem a háború negyedik évében sem lankad.

– A mezőgazdasági termeléshez kapcsolódó vállalkozások támogatására irányuló következő pályázatunkat a múlt év őszén hirdettük meg. A mostani támogatási keretösszeg 70 millió forint. A 2024. november elején lezárult pályázatra 268-an nyújtották be kérvényüket. Azóta a dokumentáció feldolgozása, szakmai értékelése megtörtént, jelenleg a döntéshozatali folyamatnál tartunk.

Úgy tudom, hogy együttműködve a Pro Agricultura Carpatika Alapítvánnyal, az Első lépés program keretében a kiskorú gyerekeket nevelő családok talpon maradását támogatják.

– Talán nem kell hosszan ecsetelni, hogy a több kiskorú gyereket nevelő családok számára milyen sok nehézséggel jár a mostani időszak, amikor is a romló gazdasági helyzetben kell helytállni. Esetükben már rég nem arról van szó, hogy utolsó tartalékaikat használják fel, hisz ezek már évek óta nem léteznek. Többségük egyik napról a másikra éli mindennapjait. Számukra létfontosságú, hogy kis családi gazdaságuk minél megbízhatóbban működjön. Ezt elősegítendő az elmúlt tavasszal 161 nagycsaládos gazdának biztosítottunk kiváló minőségű vetőmagot.

Naprakész tudás, bővülő szakismeret, a folyton változó piaci helyzet nyomon követése – mindezek hiányában gyakran érhetik kellemetlen meglepetések a termelőket.

– Hogy a kárpátaljai magyar gazdák korszerű szakismeretekkel rendelkezzenek, és a munkájuk során felmerülő kérdésekre gyors és szakszerű választ kapjanak, támogatjuk a Kárpát-medencei Falugazdász-hálózat keretében a megyében működő tizenkét falugazdász tevékenységét.

Magyarország Agrárminisztériumával kötött megállapodásnak és támogatásnak köszönhetően 2023 márciusától az alapítvány koordinálja és felügyeli a partnerszervezetek (a Pro Agricultura Carpatika Kárpátaljai Megyei Jótékonysági Alapítvány és a Kárpátaljai Magyar Vállalkozók Szövetsége) közreműködésével a Kárpát-medencei Falugazdász Programot,

melynek keretében többek között évtizedes tapasztalattal és tudással rendelkező agrárszakemberek nyújtanak szaktanácsadást az agráriumban tevékenykedők számára. A program célja, hogy a falugazdászok segítsenek megoldást találni a kárpátaljai gazdák problémáira, az aktuális és a háború okozta kihívásokra, a konkrét szakterületeken felmerülő nehézségek kezelésére.

Forrás: Magyar Mezőgazdaság

Szaklap, amelyben a cikk megjelent: