Egy friss kutatás szerint a tej- és húshasznú marhák keresztezéséből származó borjak ellenállóbbak a betegségekkel szemben, mint tisztavérű társaik. Az amerikai Penn State Egyetem tanulmánya arra világít rá, hogy ezek a hibrid borjak gyorsabban gyógyulnak a tüdőgyulladásból, és növekedési ütemük rövid időn belül visszatér a normális szintre.
Ez az eredmény új megvilágításba helyezi a húsmarha-keresztezések jelentőségét, különösen a tejágazatban, ahol a gazdák számára az állatok egészségi állapota és fejlődése kulcsfontosságú tényező.
A kutatás itthon is releváns, hiszen hazánkban is egyre nagyobb figyelem irányul a tejipar hatékonyságának növelésére, a betegségek elleni védekezésre és a fenntartható gazdálkodási módszerekre.
A kutatás háttere
A Penn State Egyetem kutatócsoportja 143 keresztezett borjút vizsgált, amelyeknél már voltak tüdőgyulladásra utaló jelek. A borjak testtömegét különböző időpontokban mérték: születéskor, elválasztáskor, 21 nappal az elválasztás után, és nyolc hónapos korban. A cél az volt, hogy megállapítsák, milyen hatással van a betegség a növekedésükre.
Ez különösen fontos megállapítás a tejipar számára, hiszen a betegségek általában komoly gazdasági veszteségeket okoznak. Ha a húsmarha-keresztezésű borjak gyorsabban regenerálódnak, az lehetőséget nyújthat a tejtermelő gazdaságok számára a veszteségek csökkentésére.
A hibrid marhák antibiotikumok nélkül is gyógyulnak
A kutatás másik jelentős felfedezése az volt, hogy a vizsgált borjak antibiotikumok nélkül épültek fel a tüdőgyulladásból.
Ez a felismerés óriási jelentőséggel bírhat az antimikrobiális rezisztencia (AMR) elleni küzdelemben, amely napjaink egyik legnagyobb kihívása nem csak az állattenyésztésben, hanem az emberi egészségügyben is.

A kutatás társszerzője, Melissa Cantor szerint a húsmarha-keresztezések ellenállóbbak, mint a tisztavérű Holstein borjak, és nagyobb eséllyel gyógyulnak meg természetes módon. Ennek egyik oka a hibrid vigor, vagyis az a jelenség, amikor a keresztezett utódok bizonyos szempontokból jobban teljesítenek, mint a szülők, ez esetben gyorsabb növekedést és jobb betegségtűrő képességet mutatnak.