0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2025. március 19.

Közvetlen uniós forrásbevonás és pályázatok az agráriumban

Az Európai Unió számos finanszírozási lehetőséget kínál az agrárium számára, amelyek közül a közvetlen uniós források gyakran kevésbé ismertek a gazdálkodók és az élelmiszeripari vállalkozások körében.

Pedig ezek a források jelentős támogatást nyújthatnak a fejlesztésekhez, innovációhoz és a versenyképesség növeléséhez. Cikkünkben Dászkál János, a Magyar Fejlesztésösztönző Iroda Nonprofit Kft. (MFOI) ügyvezető-helyettesének előadása alapján bemutatjuk a közvetlen uniós források rendszerét, kiemelve azokat a programokat és pályázati lehetőségeket, amelyek az agrárium vállalatai számára relevánsak lehetnek.

Az EU költségvetésének jelentős részét teszik ki a közvetlen uniós források, amelyek mértéke mára meghaladja a kohéziós alap és a közös agrárpolitika keretét. Az agrárium számára különösen fontosak ezek a források, hiszen mintegy 90 milliárd eurót tesznek ki, amelyek számos fejlesztési területet támogathatnak.

A közvetlen uniós források előnye, hogy nem szektorokra, hanem az EU stratégiai céljaira fókuszálnak. Ez azt jelenti, hogy a mezőgazdaság és az élelmiszeripar számos területen találhat magának megfelelő pályázati lehetőséget.

A korábbi ciklusokban elképzelhetetlen volt, hogy a közvetlen uniós források ilyen jelentős mértékűek legyenek, de mára fontosságuk elérte a kohéziós alap és a közös agrárpolitika szintjét, és ez a tendencia a jövőben várhatóan folytatódik. Ezért a gazdálkodóknak és az élelmiszeripari vállalkozásoknak érdemes megismerkedniük ezekkel a forrásokkal, és kihasználniuk a bennük rejlő lehetőségeket.

Az EU stratégiai céljai és az agrárium

Az EU jelenlegi stratégiai céljai között kiemelt helyen szerepel a digitalizáció, a fenntarthatóság és az autonómia. Ezek a célok az agráriumra is jelentős hatással vannak, hiszen a precíziós gazdálkodás, az adatvezérelt döntéshozatal, a robotika és az automatizáció mind a hatékonyabb és fenntarthatóbb mezőgazdasági termelés irányába mutatnak.

A digitalizáció az agráriumban olyan területeket érint, mint a precíziós gazdálkodás, az adatvezérelt döntéshozatal, az automatizáció, a robotika, a digitális platformok, a helyi kereskedelem és a környezettudatos gazdálkodás. A kockázatkezelés, az időjárás-előrejelzések, a blockchain technológia, a munkafolyamatok átalakulása, az oktatás, a tudásmegosztás és a drónok használata mind a digitalizációhoz kapcsolódó területek.

A közvetlen uniós források számos pályázati lehetőséget kínálnak a digitalizáció és a fenntarthatóság terén.

  • A Horizont Európa program például közel 9 milliárd eurót allokál az élelmiszerrendszerek, a biogazdálkodás, a klímaváltozáshoz való alkalmazkodás és a digitális átállás támogatására.
  • Az egységes piacprogram a fogyasztóvédelem és az élelmiszerbiztonság területén nyújt támogatást, olyan témákban, mint az állatbetegségek és növénykárosítók megelőzése, a fenntartható élelmiszertermelés és az állatjólét.
  • A Digitális Európa program az adatmegosztás, a robotika és a precíziós mezőgazdaság fejlesztését segíti. Kiemelt szerepet kap benne az adatmegosztás, amelynek célja, hogy az agráriummal foglalkozó fejlesztők könnyebben hozzáférjenek az adatokhoz, és ezáltal hatékonyabb megoldásokat tudjanak kidolgozni.

Az Európai Unióban működnek olyan szervezetek, az úgynevezett EDIH-ek (European Digital Innovation Hubs), amelyek a kis- és középvállalkozások digitális átalakulását segítik, és az EU digitalizációs csúcstechnológiájának népszerűsítését végzik. Az EDIH-ek fontos szerepet játszanak a digitális érettség felmérésében, az oktatásban, a képzésben és a mentorálásban.

A LIFE program az EU zöldítési programja, amelynek célja a klímaváltozás enyhítése, a biodiverzitás védelme, a környezeti fenntarthatóság és a vízgazdálkodás. A LIFE program az agrárium számára is kínál pályázati lehetőségeket, például a mezőgazdasági innováció területén.
Fotó: Adobe Stock
Forrás: magyarmezogazdasag.hu