Több tényező is közrejátszik abban, hogy előreláthatóan folytatódik a görögdinnye termőterületének növekedése, a termőtájak közül elsősorban Békésben és Kelet-Magyarországon. Ösztönzőleg hatnak az előző évek sikerei, valamint a további exportbővítés lehetősége, de ahhoz, hogy idén is jövedelmező legyen a termesztés, igazodni kell a piaci igényekhez, mondta megkeresésünkre Sándor László, Nunhems Hungary Kft. termékspecialistája.
A 2022-es mélypont után évről évre nagyobb területen termesztünk görögdinnyét, így értük el tavaly a 3670 hektárt. A megosztását tekintve Békésben 1250, Kelet-Magyarországon (Hajdú-Bihar, Szabolcs-Szatmár régió, illetve kis mértékben Borsod) 1133, Hevesben 670 hektár volt a termőterület 2024-ben, majd azokat követte Tolna 241, Baranya 112 hektárral.

Az országos terület növekedése elsősorban a békési 3-4, valamint a kelet-magyarországi két számjegyű bővülésnek köszönhető, amit a jó exportkilátások ösztönöznek.
A kivitelben eddig is ez a két termőtáj jeleskedett, de amíg Békésben már évek óta intenzív technológiával dolgoznak és szinte csak dobozos, azaz 4-6 kilós dinnyét szednek és visznek a piacra, Hajdú-Biharban, Szabolcsban még most sem öntözik az összes dinnyét.
Még extenzív körülmények között, helyrevetéskor is zömmel azokat termesztik, mert a korábban meghatározó konstans (Crimson sweet típusú) fajták nagy méretű terméseit legföljebb keresleti piacon lehet eladni Európában. Éppen ezért az exportőrök idény előtt már fajtákat is javasolnak a termelőknek.

Az országos felületet tekintve már háromnegyed a hibridek, kétharmad az oltott növények aránya, a mag nélküli fajtáké pedig eléri a 15 százalékot. Ez utóbbiak általában 4-7 kilósak, és 80 százalékuk sötét héjú. A magvas fajtákból is egyre inkább a gömbölyű 4-8 kilós csíkos héjú terméseket nevelőket termesztik, ezek aránya megközelíti a 70 százalékot. Az országos termésátlag hektáronként 44 tonna, intenzív művelésben azonban meghaladja a 60 tonnát.