0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2025. június 12.

Vadkakaó: egy egzotikus szobanövény, ami még a boldogságot és a pénzt is bevonzza

A fonott törzsű vadkakaófácskát (Pachira aquatica) az ázsiai régiókban a jólét és a boldogság szimbólumának tartják, mert a kitárt tenyérhez hasonlóan elrendeződő levelei az ott élők szerint pénzdarabokat ragadnak és tartanak meg.

Vadkakaónak vagy guineai gesztenyének is nevezik, gyümölcsét Közép-Amerikában kakaópótlóként fogyasztják. A növény termesztésével foglalkozó kertészetek a megvastagodott törzset fonják össze és nevelik fácskává, így kerül a kereskedelembe. A vadkakaó elhelyezhető lakásokban, irodák, szállodák, autószalonok közösségi tereinek díszítésére, ahol

az akár két méter magasra megnövő sima, barna törzsön kialakuló fényes zöld levelek alkotta korona egyedi és izgalmas látványt teremt, és nem mellesleg szerepet játszik a légtisztításban.
vadkakaó
Fotó: Floradania
A vadkakaó gyümölcse
Fotó: Hans Hillewaert/Wikimedia Commons

A Mexikóból, Peruból és Brazíliából származó mutatós növény hosszú élettartamú, ha megfelelő helyre kerül és az ápolása is szakszerű. Gondozása nem bonyolult, csupán néhány szabályt kell betartani. Beltérben kedveli a világos, de nem túl fényes, tűző napnak nem kitett helyet és a 18-25 °C körüli hőmérsékletet. Május végétől szeptemberig a kert vagy terasz félárnyékos, esőtől védett területére is kitehető, de 12 °C alatti hőmérsékleten vissza kell vinni a házba. Mérsékelt vízadagokkal öntözzük, mert a törzs maga is elegendő nedvességet tárol, innen ered az elnevezésében az aquatica szó.

A túlöntözés a törzs megpuhulását és a növény elpusztulását okozhatja.

Tavasztól őszig meghálálja a levéldísznövények számára összeállított táp­anyagot, öntözővízbe keverve. A kijuttatott tápanyagra a növekedéshez és az egészséges fejlődéshez van szüksége. A táprudak használata jó és kényelmes megoldás, de csak akkor, ha a talajt folyamatosan nedvesen tudjuk tartani. Ez esetben arra kell ügyelni, hogy se a talaj, se a gyökerek ne száradjanak ki, hogy megelőzzük a táp­anyag feltáródásából fakadó esetleges perzseléseket. Átültetésre csak két-háromévente van szükség, amikor a gyökerek a cserepet teljesen átszőtték. Az átültetést tavasszal végezzük, levéldísznövényekhez ajánlott földkeverékbe. A fejlődés során kibomló új levelek kezdetben világoszöldek, később válnak sötétebbé.

Túl sok fényben sárgulhatnak a levelei, míg a túl sok vagy túl kevés víz gyakran a le­velek megbarnulását eredményezi, levélhulláshoz is vezethet.

Téli lombhullás a száraz levegő miatt is bekövetkezhet, de lehullajthatja a leveleit akkor is, ha huzatnak van kitéve. A levelek felső oldalán megjelenő ezüstös elszíneződés és a fonákán látható finom pókhálós szövedék a kártevő atka jelen­létére utal. A fertőzés jellemzően száraz levegőjű környezetben fordulhat elő, fellépésekor célszerű a növényeket vízzel leöblíteni. Nem árt tudni, hogy a levelek enyhén mérgezők.

Fotó: C T Johansson/Wikimedia Commons

Ajánljuk még:

Forrás: Kertbarát Magazin

Szaklap, amelyben a cikk megjelent:

Magazin ajánló: